Розвиток курортної зони Скадовська – насущне і актуальне питання, з огляду на те, що на сьогодні фактично експлуатація курортних потужностей стала єдиним джерелом наповнення бюджету міста і гаманців його мешканців. Колись бюджетоутворюючим підприємством вважалися об’єкти промисловості – порт, напівпровідниковий завод, переробні підприємства. Сьогодні вже було заявлено про намір не те що відродити ці об’єкти, реанімувати їх діяльність, і відповідно, створити робочі місця для людей, а навпаки — буквально стерти їх з лиця землі, аби на повну силу експлуатувати курортні потужності берега. Без цього, мовляв, місто недоотримує прибутків.
Однак, навіть коли і справді нарешті звільнити місто від такого пережитку минулого, як морський торговельний порт, не варто забувати про іншу проблему: не сам берег годує місто у літній період, а, насамперед, море. Можна запроектувати безліч зон відпочинку, та якщо море буде у такому непривабливому стані, у якому ми його бачимо нині, перспективи розвитку у курорта Скадовськ дуже швидко закінчаться. І кому тоді потрібні будуть готелі і пляжі? Головна умова розвитку курортного міста полягає не лише у появі велосипедних доріжок, пішохідних зон, атракціонів, а, насамперед, у забезпеченні умов для безпечного і приємного купання. Люди їдуть у першу чергу до привабливого, чистого моря.
Однак сьогодні море біля міста не може похвалитися чистотою. Зона купання заболочується і засмічується покладами загниваючої зостери та полчищами отруйних медуз. Якщо так буде тривати далі, то якими б атракціонами невиданої щедрості не намагались би заманювати сюди людей, до Скадовська ніхто не приїде. Особливо вдарить по іміджу Скадовська-курорта ситуація, якщо серед літа раптом станеться спалах інфекційних захворювань. А це цілком можливо, з огляду на те, що у застійній воді можуть існувати віруси і паразити.
Певно що кошти, витрачені на очищення пляжів, сьогодні суттєво зменшують прибутки від експлуатації курортної зони. Чому ж ніхто не звертає уваги на заболочення моря? Чому на цю проблему не реагує місцева влада, численні природоохоронні структури? Чому цю біду ігнорують представники курортного бізнесу, які вклали немалі кошти у будівництво та обладнання готелей, міні-пансіонатів, харчевень і дискотек? За останні роки на рівні міста та району, здається, не було проведено жодного обговорення причин погіршення стану Джарилгацької затоки, не організовано жодного серйозного дослідження природних процесів, які загрожують зробити зону купання непридатною для використання, та шляхів усунення проблем. Наприклад — налагодження гідрорежиму у акваторії затоки, прилеглої до міста, для природної циркуляції води з метою очищення від мулу і зостери.
Відповідь на вищеозначені «чому», між тим, доволі проста. Насправді, незважаючи на безліч структур і посад, до Скадовська-курорта ніколи нікому не було діла. Свого часу на здобуття курортного статусу місцева влада поклала багато зусиль, сподіваючись залучити на розвиток міста додаткове державне фінансування. Однак державі дуже скоро стало не до дитячого курорту. Місцева ж громада діяла у рамках своїх повноважень, органи місцевого самоврядування залишались на березі такими собі двірниками, дбаючи у кращому разі про вивезення сміття.
Сьогодні часи змінилися. Громади отримали благословення від держави на будь-які не заборонені законом дії, згідно яких на відповідних територіях можна буде виживати, (а можливо, і жити). Отож для Скадовська настає час істини: чи зможе громада впоратися з загрозливою проблемою знищення моря, не маючи змоги перекласти вирішення цього питання на будь-кого іншого?
Чи складуть скадовчани свій екзамен на зрілість? Для цього, вочевидь, потрібний тверезий розум, знання, вміння приймати рішення, і тверда воля лідера.
Андрій Лучний, м.Скадовськ