"Люди плачуть і дякують". Кропивничанин вивозить людей з зон бойових дій, про це йдеться у відеосюжеті Суспільне Кропивницький. Сміються, плачуть, кричать "Ура" і дякують – так реагують жителі міст і сіл, окупованих російськими військами, коли їх привозять на підконтрольну Україні територію. Про це Суспільному розповів один з двох десятків кропивницьких водіїв автобуса Ігор, який допомагає евакуйовувати людей гуманітарними коридорами. З його слів, російські військові влаштовують провокації та ретельно перевіряють кожного чоловіка. Кропивничанин попросив не називати його прізвище і назву підприємства, де працює, з міркувань особистої безпеки. Водієм автобуса Ігор працює рік. 20 березня він поїхав допомагати евакуйовувати людей гуманітарними коридорами: "Перший рейс – з-під Маріуполя на Бердянськ. Ми виїхали з підконтрольної Україні території, проїхали буквально 15 кілометрів "сірої зони" до першого російського блокпосту". Сказав, що з першого разу їхню колону через російський блокпост не пропустили: "Нас розвернули – сказали від’їхати на десять кілометрів. Ми від’їхали, вони провели там свої бойові дії. Ми чули, як стріляли. Потім ми повернулися, і нас пропустили". Під час першого рейсу, щоб забрати людей, проїхав 16 блокпостів – розповів водій. З його слів, 27-місний автобус, яким він керує, може вивезти до 60 людей з речами і тваринами: "Тіснувато, але ми намагаємось вивезти максимальну кількість. Це можуть бути геть немовлята – у мене була дитинка тримісячна. Так само є дідусі, бабусі, яким за 80 років. Є важкохворі люди". Ігор розповів про родину з Маріуполя, яка йому запам’яталася: "Чоловік, жінка і двоє дітей. Хлопчик і дівчинка п’яти-семи років десь. Речей – пакет з документами і пакет з їжею. Все. Протягом маршруту ми, волонтери, рятувальники намагаємося забезпечувати людей необхідним". За словами водія, на кожному блокпосту, на непідконтрольній Україні території, людей перевіряють російські військові або бійці самопроголошених Луганської та Донецької народних республік:
— Виводять чоловіків 18-60 років, перевіряють документи, дивляться на шию – чи немає там слідів від військового обладнання чи зброї, дивляться татуювання – може там символіка українська або ще щось. Забирають телефони – перевіряють, щоб не було там жодної української символіки. Якщо знаходять або з документами щось не так, людину забирають і ведуть у невідомому напрямку. Є люди, які не можуть, за певних причин, забрати своїх тварин, випускають прямо там на місці. А ці так звані "люди" на блокпостах, як у тирі тварин розстрілюють.
Кропивничанин розповів, що під час кожної поїздки російські військові влаштовують провокації: "Щоб залякати, судячи з усього, вони можуть просто чергу кулеметну над головами пустити. Просто так". Кілометри, які проїхав, сказав, не рахує. Головне – довезти людей: "Можемо бути і по 30, і по 60 годин за кермом, і, навіть, по 70. Але ми знаємо, що нам людей треба вивезти, а інше не важливо". Сказав, що ніколи не забуде очі людей, яких привозить на підконтрольну українським військовим територію: "Люди всі налякані, втомлені. Вони по три тижні у підвалах перебували. І коли ми проїжджаємо останній блокпост, проїжджаємо "сіру зону", я оголошую на весь салон, що ми вже на підконтрольній нашим військам території – то емоції у людей зашкалюють. Хто сміється, хто плаче, хто кричить "Ура!", хто дякує". Наступного тижня водій Ігор повертається у зону бойових дій. Читайте також: На Херсонщині визволили одинадцять населених пунктів