17 сентября
Кандидат у народні депутати по округу №184 від Партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» Геннадій Лагута у місті Таврійську під час відкриття першої черги міського лікарняного комплексу від імені Благодійного фонду Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» 16 вересня подарував закладу кондиціонер. Крім того, під час відкриття стадіону «Локомотив» він подарував футбольні ворота та м’ячі.
Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.
Так, під час відкриття лікарні він виступив від імені обласної ради, зазначивши, що тільки в симбіозі місцевої, обласної та національної влади відкриваються такі центри і наостанок додав:
«Ну і з дозволу шановного голови хочу сказати, як представник благодійного фонду Ігоря Колихаєва, який очолюю багато років, ми передамо новітній промисловий кондиціонер для ще більш комфортних умов роботи наших лікарів».
Під час відкриття стадіону він відзначив програму Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво», наполегливість облдержадмінстрації, обласної ради та голови Таврійської громади, завдяки чому з’являються такі об’єкти, а також у кінці додав:
«І дозвольте мені сказати як від мецената, від благодійного фонду Ігоря Колихаєва, в цей комплекс буде передано футбольні ворота та м’ячі».
Геннадій Лагута 14 вересня зареєстрований кандидатом у народні депутати. Про його балотування на окрузі було оголошено ще у березні цього року, а з червня спостерігачі ОПОРИ фіксують різні активності від імені Благодійного фонду Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» та голови однойменної партії Геннадія Лагути. Під час цих активностей жителям округу надаються товари та послуги, як то футбольна форма гравцям Білої Криниці, циркова вистава для дітей чи безкоштовні прийоми лікарів. Про усі ці заходи Фонд звітує на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook та супроводжує коментарем Лагути.
Такі заходи, зокрема медичні огляди, проводяться і після реєстрації Лагути кандидатом у депутати.
ОПОРА зазначає, що практика залучення в дочасну агітаційну кампанію з метою матеріального стимулювання виборців громадських організацій та благодійних фондів, окрім політизації останніх, є етично неприйнятним способом уникнення законної відповідальності на офіційному етапі виборів. В умовах відсутності нормативних положень, що класифікують діяльність благодійних фондів, які афілійовані із виборчими суб’єктами як підкуп виборців у Законі України «Про вибори народних депутатів України» (на відміну від Виборчого кодексу, ч. 6 ст. 57), наявні сприятливі можливості для «законної» виборчої благодійності. Втім, навіть у цих умовах реформовані положення законодавства, що регулюють розслідування виборчих злочинів, містять дієві механізми для реалізації принципу невідворотності покарання, зокрема у питанні підкупу виборців. А факт надання безкоштовних послуг і товарів, у контексті законодавчого визначення передвиборчої агітації, може бути приводом для звернення до правоохоронних органів. У той же час наголошуємо, що профільний Закон України «Про благодійність і благодійні організації» забороняє благодійним організаціям надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації.