Зростання економіки України у 2021 році з урахуванням попередніх даних Держслужби статистики за третій квартал може виявитися на рівні 3% проти закладених у держбюджеті на цей рік 4,6%, що означатиме відсутність виплат за ВВП-варантами у 2023 році, вважають експерти.
«З огляду на показники реального ВВП у квітні-червні та липні-вересні 2021 року, річне зростання реального ВВП України за підсумками 2021 року навряд чи перевищить 3%», — прокоментував керівник аналітичного відділу Альфа Банку Олексій Блінов.
«Це означатиме відсутність виплат за ВВП-варантами у 2023 році. Таким чином, середній дохід за варантами за три роки становитиме лише 0,4%», – додав він.
Згідно з попередньою оцінкою Держстату, за підсумками липня-вересня 2021 року ВВП України зріс на 2,4% порівняно з аналогічним періодом 2020 року після зростання на 5,4% у другому кварталі та на 1,4% у першому.
«Така оцінка виявилася нижчою за очікувану. Наприклад, НБУ прогнозував зростання за підсумками третього кварталу на 4%. Очевидно, ефект хорошого врожаю зміститься на кінець року, тобто на четвертий квартал. Водночас останній квартал року вже проходить у кризовому режимі — енергетична криза, міграційна, стягування РФ озброєнь до українського кордону. Все це грає проти інвестицій в Україні і, ймовірно, негативно вплине на економічне зростання у жовтні-грудні», — коментує екс-перший заступник міністра економіки, керівник з політичних питань Київської школи економіки (КШЕ, KSE) Павло Кухта.
«Очевидно, ВВП України може вийти за підсумками року на 3%, тобто справді не буде платежів за ВВП-варантами у 2023 році», – додав він.
На думку Кухти, таке зростання щодо інших країн регіону є дуже повільним. «Скажімо, Польща, за прогнозом МВФ, має вийти на допандемійне зростання 5% за підсумками цього року», — зазначив Кухта.
Водночас, на думку радника президента України Олега Устенка, Україна за негативного сценарію у 2021 році може вийти щонайменше на 3,5%.
«Мінімальне зростання, яке ми можемо показати за негативного сценарію — 3,5% ВВП у 2021 році», — сказав він у коментарі агентству.
Устенко нагадав, що МВФ у жовтні знизив прогноз зростання світової економіки на 0,1 п.п. до 5,9%.
На думку радника президента, нижче зростання економіки негативно позначиться на державному бюджеті, яке побудоване на прогнозі зростання у 4,6% цього року. «Швидше за все, зростання економіки цього року складе близько 3,5% ВВП, але сам обсяг ВВП у доларовому еквіваленті зараз перебуває на рівні історичного максимуму і за результатом цього року вийде на $180-185 млрд. Це навіть вище за довоєнні показники», — вказав Олег Устенко.
«Серед факторів, які уповільнюють зростання економіки, це, по-перше, зміни на зовнішніх ринках, по-друге – досить високий рівень тіньової економіки. Величина рівня тіньової економіки, схоже, значно вища за оцінку Міністерства економіки. Я б визначив рівень тіньового сектора в близько 50% ВВП. Ця цифра існує традиційно протягом останніх двох десятиліть», – пояснив радник президента.
Він наголосив, що перед новопризначеним першим віце-прем’єр-міністром — міністром економіки Юлією Свириденко стоїть завдання знизити рівень тінізації економіки як мінімум за рахунок активної активної дерегуляції, наприклад, «регуляторної гільйотини».
Як повідомлялося, 2020 року українська економіка впала на 4%, у першому кварталі цього року на 2,2%. Зростання у другому кварталі цього року Держстат попередньо оцінив у 5,4%, проте потім покращив оцінку до 5,7%.
Уряд України очікує за підсумками поточного року відновлення економіки на 4,1%, тоді як Нацбанк України у жовтні погіршив свій прогноз із 3,8% до 3,1%.