З кожним новим ракетним ударом рф зростає суспільний інтерес до пам’яток архітектури
Він знає, де розташована запорізька «Пізанська» вежа, чому багато важливих рішень нацистів під час Другої світової війни приймалися у третьому корпусі запорізького університету. І як вийшло, що одна з будівель у старій частині міста залишилася неушкодженою , коли все довкола було зруйновано під час Другої світової. Гід, психолог, діючий член Національної психологічної асоціації 30-річний , здається, знає про Запоріжжя все і ділиться інформацією про місто з його мешканцями та гостями. Іван вже декілька років розробляє та проводить авторські екскурсії; працює з людьми не лише як гід, а й бере участь у допомозі постраждалим після ракетних ударів на місцях прильотів російських ракет як психолог.
Читайте також: У Запоріжжі стартувала відбудова ще трьох зруйнованих ракетами багатоповерхівок — адреси
За словами Івана після перших ударів по об’єктах культурної спадщини в українських містах, інтерес людей до пам’яток архітектури та їх роль у збереженні національної ідентичності стрімко зростає. Хоч як би то не було парадоксально, але тільки втрачаючи, ми почали цінувати звичні досі міські квартали та будівлі-пам’ятки, повз які проходимо щодня. Іван стежить за соціальними запитами та враховує інтереси людей під час розробки міських екскурсій. Сьогодні одним із трагічно відомих «шрамів» на «обличчі» міста став цілий квартал на центральному проспекті, який постраждав від ракетного удару. Інтерес відвідувачів екскурсій до комплексу будинків на проспекті Собороному, 151 та в ореолі площі Маяковського зростає.
«Цей будинок привертає багато уваги на екскурсіях. Разом з будинком по сусідству, 149-им, вони формують «золоті ворота» міста, одну цілу композицію. Але конкретно цей дім є унікальним. За своєю формою та, скажімо, сутністю, споруда проста. Але маленькі дрібнички і деталі, які використані в його оздобленні, роблять його вкрай цікавим», — пояснює Іван.
Люди йдуть не лише щоб відвідати місце трагедії та вшанувати памʼять загиблих. З початку реставрації 160 квартирний будинок-велетень став символом відродження та незламності українців.
Читайте також: Спеціальна хімія – як у Запоріжжі приведуть до ладу фасад історичного будинку
За півроку на місці зруйнованої секції збудовано пʼять поверхів та дах, триває капітальний ремонт в 15-ти понівечених вибуховою хвилею під’їздах. Утеплено дах та майже 6000 квадратних метрів фасаду. Замінено 600 кв. метрів вікон та вже відновлено 176 історичних елементів архітектурної спадщини.
Сьогодні 300-метровий будинок по Соборному проспекту 151 — одна з чимало відвідуваних локацій в екскурсійному плані гіда.
Особисто для Івана ракетний обстріл центру міста у жовтні 2022 року, став поштовхом для роботи в напрямку надання першої домедичноі та психологічної допомоги постраждалим внаслідок війни.
«Це був один з перших ракетних ударів з такими наслідками для цивільної інфраструктури. Воно дуже сильно сколихнуло людей. І так виникла ідея створення групи екстреного реагування, яка виїздить на місця прильотів і надає допомогу потерпілим. В першу чергу — домедичну та психологічну. Цей обстріл тоді показав, наскільки ми об’єднані, і як багато людей в нас готові відгукнутись та прийти на допомогу», — ділиться Іван.
Іван Мотильов наголошує: відбудова кварталу будинку 151 на проспекті Соборному — збереження запорізького, культурного та архітектурного коду. А разом з тим — «терапевтична» складова для мешканців міста.
«Будь-яка людина бажає повернутись додому, до свого дому. Бо дім — це безпечне місце, де «збережені» твої спогади, емоції, пам’ятні події. Як психолог я чимало зтикався з випадками, коли люди буквально живуть думкою «я повернуся до дому». В цьому контексті, відбудова — це момент, який стабілізує та мотивує. Зараз цей будинок знову стане домом для багатьох людей, а разом з тим — показує, що незважаючи на те, що сталося, ми з усім можемо впоратись», — розмірковує Іван.
Читайте також: Арифметика відбудови – які масштаби реставрації історичного кварталу, постраждалого від ракети рф
Відбудова будинку на пр. Соборному, 151/ Сталеварів, 11 стала найбільшим за 30 років відновленням історичної спадщини Запоріжжя. Житловий квартал реставрують, аби повернути комфортні житлові умови з урахуванням історичного контексту та ментальної памʼяті. Роботи виконуються коштом державного та міського бюджетів за підтримки ПАТ «Запоріжсталь».
Також ми писали, що жителька Запоріжжя працює та допомагає мешканцям будинку, понівеченого ракетою армії рф. Яна Чекмарьова днями відзначила 3 роки з відкриття власної справи. Жінка згадує як прискіпливо обирала приміщення для оренди, аби відкрити бізнес з пошиття одягу, і зупинила свій вибір на кімнаті підвалу будинку на пр. Соборному, 151. Тоді вона не могла уявити, що колись в цей будинок поцілить російська ракета.