У жовтні поточного року в Україні зареєстровано 65 осередків отруєння дикорослими грибами. Загалом постраждало 87 людей, з них 23 дитини. Вживання дикорослих грибів стало причиною смерті 3 дорослих та 2 дітей.
Щороку в Україні фіксується до 200 випадків отруєння дикорослими грибами. На жаль, нерідко труяться діти. У наслідок отруєння грибами минулого року померли 21 дорослий і 5 дітей.
На Дніпропетровщині також почастішали випадки отруєння дикорослими грибами! Попри те, що Держпродспоживслужба постійно нагадує населенню про небезпеку вживання в їжу дикорослих грибів, люди продовжують ризикувати не лише власним життям, але й наражають на небезпеку своїх рідних, особливо дітей.
Так, протягом жовтня 2022 року по Дніпропетровській області зареєстровано 5 випадків отруєння дикорослими грибами, в результаті чого постраждало 6 осіб, в тому числі 3 дітей. Усі постраждалі були госпіталізовані, у чотирьох випадках у важкому стані у 2 – х у стані середньої важкості з діагнозом «гостре отруєння дикорослими грибами».
Під час розслідування данних випадків спеціалістами Держпродспоживслужби з’ясовано, що постраждалі вживали в їжу гриби, зібрані в лісосмузі (2 випадки), консервовані в домашніх умовах (3 випадки) та сушені невідомого походження (1 випадок).
За весь минулий рік по Дніпропетровській області було зареєстровано всього 4 випадки отруєння дикорослими грибами, проте, нажаль, у результаті одного з таких отруєнь померла дев’ятирічна дитина.
В поточному році росту грибів сприяє велика кількість опадів восени.
Протягом жовтня поточного року в місті Кам’янське було зареєстровано 4 осередки отруєння дикорослими грибами з 5 постраждалими.
Причинами отруєнь стають переважно дикорослі гриби у сирому, смаженому, варено-смаженому вигляді, зібрані самостійно або придбані на ринках. Краще відмовтеся від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх у стаціонарних торговельних мережах.
В чергове попереджаємо! Не купуйте гриби на стихійних ринках, з рук,у місцях несанкціонованої торгівлі чи у продавців на автошляхах!
Багаторічний аналіз випадків отруєнь грибами свідчить, що більшість
отруєнь обумовлена вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Необхідно пам’ятати, що отруєння також можуть спричинити їстівні дикорослі гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж автомобільних доріг.
Гриби є сильними сорбентами, які протягом двох-трьох діб втягують в себе всі можливі наявні токсини в грунті навколо грибниці.
Симптоми грибного отруєння різні (частіше всього нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі).
Потрібно пам’ятати, що гриби це специфічний продукт і зовсім не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою їжею». Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
Ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок — вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, марення та поява галюцинації, запаморочення, підвищення температури тіла, біль у животі, задуха, зниження пульсу):
— негайно зверніться до свого сімейного лікаря або викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок. Пийте багато рідини.
— навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи.
Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.
Щоб бути спокійним за себе і свою родину, краще споживати гриби придбані в торгівельній мережі.
Бережіть своє здоров’я та життя, рідних і близьких Вам людей!
Кам’янське управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області
08 листопада 2022