Володимир Рунець, спеціальний кореспондент, міжнародний оглядач телеканалу ICTV
Головний пріоритет у роботі американського посольства у Києві, яке з кінця травня відновило роботу, незважаючи на російське вторгнення – допомагати Україні захищатися. Про це та багато іншого – в ексклюзивному інтерв’ю посла США в Україні Бріджит Брінк спеціальному кореспондентові ICTV Володимиру Рунцю.
– Дякую, що знайшли час поговорити з нами та нашими глядачами. Якщо я не помиляюся, ви прибули до Києва 29 травня. Можете порівняти ваші відчуття щодо ситуації тоді, коли ви щойно приїхали, і зараз?
– Дуже добре бути в Києві, я рада поговорити з вами. Я хочу сказати, що коли ми прибули сюди наприкінці травня, я також була дуже рада. Я стала частиною надзвичайної команди людей, кількість яких нині зросла.
Зараз дивляться
Якщо порівнювати зараз і тоді, то, очевидно, воєнна ситуація відрізнялася від нинішньої. А зараз я лише хочу сказати, що була в захваті, коли приїхала, а тепер почуваюся ще краще. Посольство розвивається, працює пліч-о-пліч з українською владою та народом. Ми сподіваємося на майбутнє.
– Ви зараз почуваєтеся у більшій безпеці, ніж тоді, у травні?
– Мені здається, у мене не було нагоди про це думати, окрім того, що весь час треба думати, як найкращим чином убезпечити персонал місії – американців та українців, які тут разом працюють.
Ми вжили деяких заходів, щоб нормалізувати роботу та збільшити свою присутність, але ми весь час дотримуємося рекомендацій уряду та протоколу безпеки. Так і надалі будемо робити.
Наш приорітет зараз як дипломатичної місії – допомогти Україні захищатися, і це те, до чого ми всі, і я зокрема, доклали багато зусиль. Всі ці заходи сприяють тому, щоб ми (Посольство США, – Ред.) працювали тут, на місці, функціонували. У мене прекрасна команда, яка допомагає нам все це робити.
– Я перефразую. Багато українців відчувають різницю між тим, що зараз, і тим, що було в березні, не лише тому, що на околицях Києва немає російських військ, але й тому, що система ППО інакша. Ви відчуваєте різницю?
– Мені здається, що життя відновлюється у Києві. Що це означає? Що ми можемо тепер робити більше, я сподіваюся і вірю у те, що ми зможемо розширити свою діяльність, свої можливості займатися справами.
У нас був шанс відвідати Київську область. У мене є священний обов’язок поспілкуватися з безпосередніми свідками жахливих воєнних злочинів та звірств, які там відбувалися. Але ще маю можливість, наприклад, з’їздити в Одесу заради підтримки ініціативи з експорту українського зерна.
Тож, я думаю, що для нас можливість розширення своєї місії, як з точки зору кількості людей, так і з точки зору географії – дуже важлива, виконувати ту роботу, заради якої президент мене сюди прислав – підтримувати Україну в намаганні захиститися.
Деталі останнього візиту Блінкена до Києва
– Якою б не була безпекова ситуація, ми бачимо, що весь цей час до України їдуть важливі гості. Держсекретар Ентоні Блінкен також прибув до Києва, зустрівся з президентом Зеленським. Судячи з фото, вони дружньо спілкуються, але жодних деталей зустрічі ми не знаємо. Може, ви знаєте? Про що вони говорять? Навіщо він тут?
– Передусім я була дуже вражена, що держсекретар Блінкен приїхав сюди, приїхав до Києва після мого призначення. З лютого, з початку російського вторгнення, він був в Україні вже тричі. Я була дуже рада знову бачити його тут.
У нього була низка дуже важливих зустрічей – зі своїм колегою, звісно, з міністром закордонних справ України, а також дуже продуктивна зустріч з президентом Зеленським. Вони багато говорили про американську допомогу в галузі безпеки і оборони для України, а також про майбутні потреби.
Дуже важливо, що держсекретар зустрівся з українськими громадянами, у нього був дуже зворушливий візит до дитячої лікарні в Києві. Там він побачив наймолодших жертв війни, дітей, які втратили кінцівки або стали жертвами російських ракетних ударів. Мені здалося, це на нього дуже вплинуло. Він також відвідав Ірпінь, побачився та поговорив з людьми про ті руйнування, яких Росія та її ракети завдали громадам просто на околицях Києва.
Я думаю, для мене та тих, хто працює тут, у Києві, великим сигналом стало те, що Блінкен прийшов до посольства, адже під час його попереднього візиту дипмісія не працювала. Він побачив, що національний прапор піднятий над будівлею посольства. Для нього було дуже важливо поспілкуватися з американцями, а тим більше з українцями, які допомагали місії евакуюватися, а потім – це вже веселіше – знову відкритися та зараз розширюватися.
Для нього це було дуже важливо, адже він особисто робив багато, щоб ми зрештою могли повернутися та продовжити роботу в Києві, коли війна продовжується.
Цей візит сам собою був ще одним підтвердженням підтримки України. Блінкен відверто розповів, що його прислав саме президент Байден, щоб бути тут у важливий момент – початку контрнаступу. Українська армія досягла важливих здобутків. Навіть коли держсекретар був тут, він відверто говорив, що приїхав сюди від імені президента, показати незгасаючу підтримку глави держави, адміністрації та американського народу.