Вже з травня тарифи за річними контрактами для населення можуть зрости. Крім того, з весни до 50% газу «Укргазвидобування» має продаватися не «Нафтогазу», а через біржу.
Україна відмовиться від практики обмеження ціни на газ та послуг з теплопостачання та подачі гарячої води. Ця умова міститься в оновленому меморандумі співпраці з МВФ, з текстом якого вдалося ознайомитись РБК-Україна. Ціни з травня наступного року мають повністю відображати витрати компаній на надання послуг, включаючи капітальні вкладення.
Фінансове становище НАК «Нафтогаз України», як очікується після цих змін, покращиться вже у 2022 році. Це станеться «у міру наближення до ринкових умов формування цін після закінчення терміну дії поточного річного контракту», йдеться у меморандумі. Нинішній річний контракт до квітня перевірить незалежна аудиторська фірма щодо його впливу на фінансовий стан НАК.
Якщо з якихось причин «Нафтогазу» будуть потрібні додаткові кошти, ця потреба протягом опалювального сезону «покриватиметься за рахунок прозорого та прямого субсидування з бюджету», йдеться в документі.
На річний контракт із фіксованою ціною 7,96 гривень/кубометр газу, запропонованою НАК, споживачів перевели у травні. Перед цим діяла гранична ціна 6,99 гривень/кубометр. Термін дії нових контрактів закінчується наприкінці квітня.
Коли ціну лише встановлювали, формально вона була ринковою, оскільки дозволяла постачальникам отримувати невеликий прибуток. Тепер, після того як вартість газу на споті в Європі різко зросла і перевищила 1000 доларів за тисячу кубометрів, фіксована ціна виявилася в 3-4 рази «нижчою за ринок».
Весь газ «Укргазвидобування» (УЗД) зараз продається НАК. А остання вже продає його постачальникам (газзбутам) для населення та підприємствам ТКЕ, забезпечуючи їм пільгову ціну. Але з травня 2022 року, згідно з меморандумом з МВФ, до 50% газу УЗД має щорічно продаватися на біржі «на прозорій та конкурентній основі з рівним доступом для всіх учасників ринку».