Бізнес пом’якшив негативні очікування щодо власної ділової активності, поліпшив інфляційні та курсові оцінки. Про це свідчать результати опитування керівників компаній щодо ділової активності, яке провів Національний банк в I кварталі 2023 року.
Індекс ділових очікувань підприємств зріс до 91.2% порівняно з 83.5% в I кварталі 2023 року.
Поліпшення оцінок відбулося в підприємств практично усіх видів економічної діяльності, крім будівництва й торгівлі, а також за всіма складовими індексу.
Макроекономіка
Бізнес суттєво пом’якшив негативні очікування щодо динаміки обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців. Баланс відповідей становив “мінус” 16.7% порівняно з «мінус» 32.3% в IV кварталі 2022 року.
Інфляція
Інфляційні очікування поліпшилися: в I кварталі 2023 року очікувана річна інфляція становила 20.7% порівняно з 23.3% в попередньому кварталі. 46.8% опитаних підприємств уважають, що інфляція в наступні 12 місяців не перевищить 20.0%.
Також бізнес очікує і незначного послаблення девальваційних процесів. Респонденти очікують, що через 12 місяців середній обмінний курс становитиме 42.18 грн/дол. (у попередньому кварталі – 42.59 грн/дол. США).
Власний розвиток підприємств
Попри пом’якшення третій квартал поспіль оцінок респондентів щодо поточного фінансово-економічного стану власних підприємств, загальна оцінка залишається негативною: баланс відповідей становив “мінус” 16.9% порівняно з “мінус” 19.3% в IV кварталі.
Водночас очікування респондентів щодо змін фінансово-економічного стану підприємств впритул наблизилися до рівноважного рівня: баланс відповідей – “мінус” 2.5% (в IV кварталі – “мінус” 11.5%).
Уперше за рік респонденти очікують збільшення обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 2.8% і 2.0% відповідно (в IV кварталі 2022 року – “мінус” 7.3% та “мінус” 6.3% відповідно).
Крім того, бізнес прогнозує:
- збільшення залучень іноземних інвестицій;
- уповільнення темпів скорочення кількості працівників;
- зростання майбутніх витрат на оплату праці одного робітника.
Підприємства незначно підвищили очікування щодо потреби в позиках найближчим часом, водночас частка респондентів, які планують брати кредити, практично не змінилася – 35.4% (в IV кварталі – 35.0%).