Національна чоловіча збірна
Головний тренер збірної України Віталій Степановський в інтервʼю пресслужбі ФБУ підбив підсумок першого вікна кваліфікації чемпіонату Європи-2025, в якому наша чоловіча національна команда, на жаль, поступилась збірним Словенії та Португалії.
Що пішло не так в першій половині матчу з Португалією, за рахунок чого суперники отримали перевагу до великої перерви?
— За рахунок того, що ми з першої секунди гри почали дуже м’яко в захисті, далі відчути їм гру. Всі нічийні м’ячі, які мали забирати ми, впали їм в руки.
Я завжди пропагую агресивну гру по всьому майданчику, хочу не дати суперникам відчути кидки. Окей, у них забив триочковий 11-й номер (Мігель Кейрож — ред.), допомагати від нього — це була моя задача. Він забив триочковий кидок з кута — це “мій кидок”, адже у людини за цей сезон було нуль забитих триочкових. Ми готувались і тут він закинув — це моє, але решту кидків ми не мали їм дозволяти. Плюс дуже погано використовували бонус, коли у нас ще не було чотири командних фола. Ми, в свою чергу, робили зайві фоли і замість того, щоб зупинити атаку, давали їм забити два штрафних. За рахунок цього вони отримали перевагу в першій половині.
Читайте: Олександр Ковляр — другий кращий асистент в першому вікні відбору на Євробаскет-2025
Завдяки чому ми повернулись після великої перерви?
— Ми поміняли вид захисту на пік-н-роллі, адже в першій половині після пік-н-роллу нам забили декілька кидків. Ми в цілому зіграли агресивніше в захисті і вони забили лише 32 очка за другу половину, з яких забили 4 триочкових під кінець володінь, коли ми зовсім трошки втрачали фокус.
Ці кидки на останніх секундах — це кидки без відповідальності, адже навіть поганий шутер має кидати. І в декількох епізодах ми дали зайву допомогу в захисті, отримали триочковий наприкінці третьої чверті, яку в цілому відіграли добре, повернувшись у гру за 8 хвилин.
Щодо останньої атаки в матчі за +2 у суперника, ми взяли тайм-аут, але не виконали те, про що домовлялись. Десь втратили концентрацію і отримали те, що отримали.
Які фактори вплинули на результат першого ігрового вікна відбору?
— Безумовно, зараз ми можемо говорити про ротацію, адже у нас було лише 11 гравців, хоча офіційно ми викликали 18 баскетболістів. Багато гравців травмувались: Конєв, Сидоров в останньому матчі за Прометей, Липовий був із травмою. Я на них розраховував.
Андрій Войналович не зміг нам допомогти в Словенії і я вдячний йому, за те що він зіграв проти Португалії. Він грав на уколах, майже без тренувань — фактично 10 днів він не тренувався. Віталік Зотов, у якого були проблеми з ахілом, також грав на уколах.
Я вдячний хлопцям, які доїхали, адже вони виклалися на 100%. Звичайно, в першому матчі десь не вистачило ротації на позиції центрового. Артем Пустовий отримав п’ять фолів за 15 хвилин, довелось використовувати Боброва тільки на п’ятірці, а Петров зіграв майже весь матч на четвертому номері. Але це вже історія і про те, як могло б бути я не бачу сенсу говорити.
Що ще я сказав хлопцям за підсумками цього вікна: ми маємо бути сфокусовані всі 40 хвилин. В Словенії ми почали добре, вигравали після першої половини, хоча якщо б не зробили декілька поспішних атак із неправильною селекцією кидка, могли б лідирувати і більше. В другій половині зробили непотрібні втрати, десь втратили концентрацію та перестали дорожити м’ячем.
Проти Португалії, навпаки, вийшли в першій половині розслаблені, а зібрались лише в другій частині матчу. Важливо тримати фокус на грі з першої до останньої секунди матчу.
Чи можете ви відзначити якісь позитивні моменти в цьому вікні?
— В матчі з Португалією ми програвали 19 очок по ходу гри та 15 після половини, але ми змогли проявити характер. Сподіваюсь, в майбутньому ми не допускатимемо таких помилок, як в першій половині з Португалією, коли ми дали супернику відчути гру.
Ну і щодо позитиву, можна відзначити гру молодих гравців, того ж Саші Ковляра. Звичайно, завжди можна зіграти краще, але у нас є молодий перший номер, який вже бере на себе лідерські якості в своєму віці та доводить, що може грати на високому рівні.
В першому вікні відбору було зафіксовано багато неочікуваних результатів. Про що говорить ця тенденція?
— Я не скажу нічого нового — всі навчилися грати в баскетбол. Нібито якась країна не є баскетбольною, такого вже немає, вже всі навчились грати і якщо ти десь не налаштувався на гру, тебе можуть перемогти всі. І ті результати, які ми побачили в цьому вікні, вони все це зайвий раз підтверджують.
Чоловіча збірна почала відбір на Євробаскет-2025 з двох поразок: турнірна таблиця
У нас 0-2 після цього вікна, але при певних розкладах може вистачити навіть однієї перемоги для виходу на Євробаскет. Якими ви бачите турнірні перспективи збірної України?
— В першу чергу, я не хочу думати про одну перемогу. Хлопці показали і зараз вкотре зрозуміли, що вони можуть грати з усіма — перша половина проти Словенії це лише підтверджує. Треба розраховувати на перемоги в кожному матчі і ми боротимемося за перемогу в кожному матчі.
Зіграємо зі Словенією вдома, у нас два матчі проти Ізраїля, з яким ми грали та вигравали перед пре-кваліфікацією Олімпіади. Ну і, звичайно, робитимемо все можливе, щоб вигравати в Португалії більше, ніж 2 очки. Але я не думатиму лише про цю гру, ми зробимо все, щоб виграти всі чотири матчі.