QR-код не лише пришвидшує процес перевірки нотаріального документа, а й надає надійний захист від підробок. Адже електронні копії документів зберігаються в системі е-нотаріату.
Як зазначають розробники електронного сервісу «Дія», з QR-кодом можна завантажити електронну копію документа у кілька кліків для перевірки і подальшого зберігання. При цьому не потрібно робити сканкопії чи фотографувати.
Як перевірити документ з QR-кодом через Дію?
- Довірена особа приходить із паперовою нотаріально посвідченою довіреністю з QR-кодом в установу. Наприклад, в банк, щоб відкрити вам рахунок.
- Працівник банку зчитує QR-код сканером у Дії.
- У працівника автоматично на екрані відкриється запит на отримання електронної копії такого документа. Йому потрібно лише натиснути кнопку Надіслати.
- Запит отримують одночасно і ви, і ваша довірена особа. Хтось із вас має підтвердити його в Дії.
- Після цього працівник банку отримує сповіщення про підтвердження запиту. Завантажує електронну копію документа, перевіряє її та може відкрити вам рахунок.
Наразі з QR-кодом нотаріуси можуть формувати документи: довіреність, договір оренди транспортних засобів та заяву, на якій засвідчується справжність підпису. QR-код можна наносити на нотаріальні документи як на білому папері, так і на спеціальному бланку.
Раніше нотаріальні документи формувались лише на спеціальних бланках. Але з початку повномасштабного вторгнення виникли труднощі з їх виробництвом та логістикою. Тож нотаріусам дозволили формувати низку документів як на спеціальних бланках, так і на звичайному білому папері А4.
Водночас для перевірки довіреності на білому папері необхідно звертатись до нотаріуса, який її видав. І чекати до двох робочих днів підтвердження чи спростування того, що він дійсно посвідчив цю довіреність. З використанням сканера застосунку Дія можна буде перевірити текст документа в декілька кліків і зекономити час.
QR-код — це додатковий та надійний елемент захисту. Формування документа з QR-кодом відбувається виключно за допомогою Єдиної державної системи е-нотаріату нотаріусами, що здійснюють нотаріальну діяльність. Наразі це можуть робити лише нотаріуси міста Києва. Згодом доступ до системи е-нотаріату отримають нотаріуси з усієї України.
Проєкт реалізовано Міністерством цифрової трансформації України спільно з Міністерством юстиції України за участю Нотаріальної палати України.
Джерело: прес-служба Міністерства цифрової трансформації України
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради