У парламенті вирішили удосконалити правове регулювання концесійної діяльності.
Депутати вирішили залучити більше інвестицій в економіку для розвитку інфраструктури. Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт (№1046) про концесії, що передбачає зміну ряду законодавчих норм «з метою вдосконалення правового регулювання концесійної діяльності». «За» висловилися 257 нардепів, інформує Ukr.Media.
Як заявляють автори документа, він повинен сприяти вдосконаленню правового регулювання концесійної діяльності, що у свою чергу забезпечить необхідні інвестиції. Також законопроєкт визначає чіткий механізм вибору концесіонера та впроваджує концесійні умови, що відповідають міжнародній практиці.
Термін «концесія» визначається в документі як форма здійснення державно-приватного партнерства (ДПП), яка полягає в наданні концесієдавцем концесіонеру прав на створення та/або будівництво (ремонт/технічне переоснащення тощо), та/або управління об'єктом концесії, та/або надання послуг на умовах, визначених концесійним договором, що передбачає передачу концесіонеру більшої частини операційного ризику.
Об'єктами концесії не можуть бути ліси, але можуть бути аеродроми, а концесійні платежі за автодороги послужать джерелом наповнення Дорожнього фонду.
Зокрема, законопроєкт визначає наступні пункти:
- Чітке розмежування регулювання концесії та інших форм здійснення ДПП.
- Єдину процедуру ініціювання та прийняття рішення щодо здійснення ДПП для всіх форм ДПП (зокрема концесії).
- Впровадження прозорої процедури вибору концесіонера (концесійний конкурс, конкурентний діалог), що відповідає міжнародним практикам, а також можливість залучення радників та незалежних експертів для підготовки проєктів ДПП у формі концесії.
Разом з тим документ передбачає додаткові гарантії для концесіонерів і кредиторів, зокрема, визначення концесійним договором права заміни концесіонера на іншого концесіонера. Також закон спрощує процедуру виділення земельних ділянок для проєктів ДПП у формі концесії та визначає особливості концесії на ринках, які перебувають у стані природної монополії, а також особливості концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг.
Але, згідно з висновком парламентського комітету з питань інтеграції України з ЄС, законопроєкт Угоди про асоціацію не відповідає, тому вимагає доопрацювання.