В уряді пропонують відмовитися від централізованого гарячого водопостачання.
Гаряча вода -це розкіш
Днями віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко заявив про необхідність відмови від централізованого гарячого водопостачання. На думку чиновника, замінити централізоване гаряче водопостачання в Україні можна автономним будинковим, квартальним або районним, інформує Ukr.Media.
"У багатьох містах на сьогоднішній день вже практично централізоване водопостачання відсутнє", — сказав міністр. Зубко підкреслив, що остаточне рішення про вибір варіанту водопостачання повинні приймати органи місцевої влади.
Не вигідно гріти
Здавалося б, гаряча вода, за яку ми платимо майже по 90 гривень за кубометр повинна не тільки окупати витрати монополістів, але і приносити хороший прибуток. Але виявляється, що для монополіста і такий тариф збитковий.
Ще в минулому році в столиці піднімалося питання відключення гарячої води. Тоді глава "Київенерго" Олександр Фоменко говорив, що "собівартість теплової енергії і гарячої води в опалювальний та міжопалювальний сезони — це зовсім різні речі. Гаряча вода по собівартості в 2-3 рази вище, ніж встановлені ціни. Це, по суті, планові збитки будь-якого теплокомуненерго".
А щоб підтвердити свої слова, фінансовий директор компанії Тетяна Грязнова заявила, що збитки "Київенерго" у 2016 році гарячого водопостачання склали близько 620 мільйонів грн.
Експерти кажуть, що такі твердження дещо дивні, адже монополісти узгоджують свої тарифи з Нацкомісією з регулювання ринку послуг ЖКГ. І ці тарифи передбачають щонайменше беззбитковість.
— Без доступу до бухгалтерських документів "Київенерго" дуже важко коментувати такі заяви, — каже співзасновник фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. — Швидше за все в опалювальний період, коли проводяться одночасно гаряча вода і тепло їх виробництво дійсно вигідніше. Але говорити про те, що зовсім не вигідно продавати гарячу воду теж не коректно, адже на ТЕЦ використовується принцип когенерації, коли одночасно виробляються електроенергія і тепло. Якщо вони не будуть виробляти гарячу воду, то що робити з виробленим при виробництві електрики теплом?
Бойлери вб'ють центральне водопостачання
У більшості невеликих українських міст вже немає централізованого гарячого водопостачання. Централізовано вода подається тільки у великих містах, таких як Київ, Львів, Одеса, Харків. На думку експертів там система централізованого гарячого водопостачання найбільш економічно вигідна через велику онцентрацію населення.
Однак, багато новобудов навіть в Києві здаються без підключення до центрального гарячого водопостачання. На даху встановлюється індивідуальна котельня і проблема вирішена.
— Правда, в нашому будинку вона не працює, — скаржиться киянин Андрій, який живе в новобудові на Осокорках. — Причина проста — вона буде рентабельна лише в тому випадку, якщо буде в місяць споживатися від 600 кубометрів води. Начебто і цифра невелика, але люди заселяються в будинок поступово і при відсутності гарячої води одразу ставлять собі бойлери. А при наявності бойлера вже ніби як і гаряча вода від котельні не потрібна.
Щось подібне може статися і в кварталах, де люди досі користувалися централізованої гарячою водою. Влітку. коли багато будинків залишаються без гарячої води, все більше людей ставлять собі бойлери.
— В опалювальний сезон багато з них не захочуть повертатися до центральної подачі гарячої води, що фактично вб'є цю систему, — резюмує Дмитро Марунич. — Я не розумію, навіщо знищувати те, у що вкладено десятки мільярдів ще радянських рублів.
За його словами, навіть у Європі деякі міста з компактною забудовою воліють використовувати системи Центрального гарячого водопостачання, які виявляються більш ефективними, порівняно з індивідуальними котельнями.