Українці останнім часом при обміні валюти в банках та обмінних пунктах масово зіштовхуються з неочікуваними складнощами. Відтепер ці заклади часто відмовляються приймати купюри з незначною потертістю, надписами та печатками, операції з якими без проблем здійснювали раніше. Натомість такі банкноти пропонують здавати з дисконтом у 10-15%, що раніше практикувалося тільки з дуже пошкодженими грішми. Ситуацію прокоментували у НБУ та Комітеті з фінансів ВР.
Що кажуть у НБУ
У НБУ відповіли виданню «Главком», що нормативна база щодо порядку обміну банками та небанківськими фінансовими установами банкнот в іноземній валюті останнім часом не змінювалася.
В Нацбанку нагадали, що рішення про ступінь зношеності, а також про відповідність банкнот іноземної валюти встановленим банком-емітентом зразкам та описам ухвалює працівник каси банку або небанківської установи, що проводить валютно-обмінні операції.
Банкноти іноземних держав, які в процесі обігу значно зносились або мають значні пошкодження, відповідно до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25.09.2018 № 103 (зі змінами) (далі – Інструкція № 103), приймаються у касах банків, небанківських фінансових установ на інкасо на умовах, що визначаються банком разом із банком-кореспондентом. Прийняті на інкасо банкноти надсилаються до іноземного банку-кореспондента для здійснення їх обміну. Стан банкнот, які банки або небанківські фінансові установи приймають на інкасо від фізичних осіб, визначається згідно з вимогами пункту 170 розділу VII Інструкції № 103.
У фінансовому комітеті ВР погрожують позбавленням ліцензій
Фінансовий комітет Верховної Ради заслухав керівництво Нацбанку України щодо масових звернень громадян про додаткові комісії при обміні валюти та визнав такі порушення підставою для позбавлення ліцензій. Про це повідомив у Telegram голова Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
“Відверто шокований масовістю звернень щодо додаткових комісій при обміні валюти, безпідставно кваліфікованої обмінниками як зношена. Менш ніж за добу понад 400”, – написав він.
За його словами, велика кількість скарг стосується і порушень з боку державних банків. Поряд з цим більша кількість скарг на нелегальні обмінники.
“Державні банки та фінансові компанії днями отримають жорсткі попередження про неприпустимість такої поведінки. Для тих, хто не зрозуміє – за попередженнями підуть санкції”, – написав він.
Як зазначив депутат, купюра може не прийматися обмінниками, якщо є значно зношеною або пошкодженою. Це такі купюри, як:
- 1) заламіновані банком;
- 2) розірвані (розрізані) на дві частини, на яких немає хоча б одного серійного номера, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти;
- 3) розірвані (розрізані) на три або більше частин, уключаючи склеєні;
- 4) пошкоджені під час надзвичайного режиму;
- 5) з дефектами виробника;
- 6) із забрудненнями, плямами, написами (площею кожні понад 400 мм кв.).
“Всі інші купюри обмінники зобов’язані приймати без жодних доплат. При цьому, критерії для зношеності НБУ перегляне в бік пом’якшення. За прийняття зазначених купюр не може братися додаткова комісія або застосовуватися інший курс”, – додав Гетманцев.
Голова фінансового комітету Ради пояснив, що у випадку порушення слід звертатися до НБУ онлайн або на електронну пошту, використовуючи спеціальну форму.
“Не треба мовчати. Такі порушення є підставою для позбавлення ліцензій”, – додав він.
Що робити, якщо відмовилися брати долари
У такій ситуації варто звернутися до кількох обмінників та банківських кас. Касир має право самостійно приймати рішення, чи купюра відповідає правилам прийому банкнот, чи ні.
Також варто обійти декілька обмінників, адже в одному можуть відмовити, а в іншому – обміняти купюру.
Якщо в обмінниках купюру не приймають, то можна використати її у валютних терміналах та банкоматах з функцією поповнення готівкою. Однак, якщо і це не допоможе, використовуйте послугу інкасо.
Чи можна скасовувати операції після обміну валюти
Ви можете провести зворотну валютно-обмінну операцію упродовж 15 хвилин після обміну. Але лише якщо маєте квитанцію чи розрахунковий документ. Це передбачено Постановою правління НБУ №2 “Про затвердження Положення про здійснення операцій із валютними цінностями”.