Анонсоване НКРЕКП підвищення тарифів на воду з 1 липня, після нещодавнього підвищення плати за електроенергію, поки що загальмували. Уряд та президент Володимир Зеленський не погодились з рішенням регулятора. Після чого останній через три дні скасував своє ж рішення.
На засіданні Національної комісії, яка здійснює держрегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), 29 червня було встановлено нові тарифи для низки водоканалів.
Середнє підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення для низки водоканалів становило в середньому 32% і, як очікувалося, українці вже у серпні мали отримати платіжки з новими сумами. Коригування не торкнулося б Херсонської, Миколаївської та Харківської областей, оскільки на їхній території продовжуються бойові дії, і є населені пункти, які постраждали від російських окупантів.
Для середньостатистичного домогосподарства з 2-3 осіб суми у платіжках мали зрости в середньому на 62 гривні. Для тих, хто отримує субсидії, суми в платіжках не змінилися б, оскільки їх автоматично перерахували б.
Найвищі тарифи на воду встановлювалися для тих водоканалів, у яких невеликі обсяги реалізації послуг, висока частка реагентів, велика довжина мереж тощо. Йдеться, наприклад, про Вінницю, Павлограду, Дрогобич та Житомир.
Підвищення пояснювали зростанням витрат на електроенергію в середньому на 14%, заробітних плат (робітникам водоканалів) на 13% та витрат на закупівлю реагентів на 88%.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, зростання цін на воду йде в розріз із політикою уряду, який у тому числі допомагає регіонам стримувати тарифи на тепло та гарячу воду. Тому міністрам енергетики та інфраструктури доручили провести додаткові консультації з НКРЕКП, щоб вона переглянула рішення.
Президент Володимир Зеленський назвав підвищення тарифів “ганебним та непрофесійним”.
“М’яко кажучи, ганебне рішення. Непрофесійне. Не погоджено з урядом. Ми не можемо і не сприйматимемо спокійно такі рішення”, – заявив він у п’ятничному зверненні й доручив знайти вихід із ситуації.
Директор Аналітичного центру “Асоціація міст України” Ярослав Рабошук вважає пропозицію НКРЕКП підвищити тарифи економічно обґрунтованою. На його думку, якщо уряд не згоден і вважає, що тариф має бути меншим, то має компенсувати різницю, щоб водоканали могли покрити хоча б мінімальні витрати.
Експерт зазначив, що будь-яка позиція має ґрунтуватися на конкретних цифрах. Тобто Кабінету міністрів було б логічніше навести альтернативні розрахунки та показати, яким насправді має бути тариф.
Він додав, що стосується погодження рішення НКРЕКП з урядом, то його й не повинно бути, оскільки регулятор є незалежним органом. Свою роботу щодо визначення економічно обґрунтованих тарифів він зробив, і далі, за ідеєю, мають включатися інші інструменти, які визначать кінцеві ціни на воду.
Після критики з боку Володимира Зеленського регулятор скасував ухвалу від 29 червня.
“Верховний Головнокомандувач висловився проти рішення про перегляд тарифів на водопостачання та водовідведення, що є достатньою підставою для скасування ухваленого комісією рішення. При цьому прем’єр-міністр України звернув увагу на необхідність проведення додаткових консультацій щодо такого рішення”, – зазначив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський, і скасування постанови підтримали одноголосно.
Він також доручив терміново підготувати необхідні матеріали для консультацій. На сайті регулятора уточнили, що вони проводитимуться з Кабінетом міністрів та всіма зацікавленими сторонами, щоб напрацювати справедливе рішення. Мається на увазі те, що забезпечить фінансові ресурси з держбюджету чи інші компенсатори, щоб покрити витрати водоканалів.
Директор Аналітичного центру “Асоціація міст України” вважає, що це свідчить про те, що ціну на воду для населення диктуватимуть зверху. Він також припускає зростання заборгованості водоканалів за електричну енергію.
За його словами, Асоціація міст не проти того, щоб за умов воєнного стану тарифи залишалися на низькому рівні. Але якщо вони нижчі від економічно обґрунтованого, то різницю треба покривати з інших джерел, у тому числі з державного бюджету.