Авторка: Ірина Уварова.
Важкі часи завжди знаменуються підвищеним інтересом до теми передбачення майбутнього. І тут спільнота чітко розділяється на два прошарки: пересічні громадяни скрізь починають шукати віщунів – і знаходять! Попит викликає таку масу пропозицій, що вже віщунам-блогерам, а деякі з них ще й ведуть семінари зі страшенною чисельністю підписників, придумали загальну назву інтернет-цигани. Інша річ – інститути вивчення майбутнього, наукові експерти-прогностики, авторитетні письменники, особливо футуристи та фантасти. Тут цікавим стає феномен медіа, – що віщували про наше сьогодення у далекі минулі роки. То що ж збулося, а що ні? Такий собі погляд на світле майбутнє з минулого.
Що передбачали 100 років тому
Нещодавно американський дослідник Пол Фейрі опублікував передбачення на 2023 рік, які публікувалися в періодичних виданнях 1923 року. Тоді у газетах писали, що люди будуть працювати не більше чотирьох годин на день за рахунок електрики. Жінки, на думку людей сто років тому, голитимуть голови, а чоловіки зможуть мати локони. Вони припускали, що буде в тренді «чорнити» зуби.
У газетах писали, що всі люди будуть красивими, буде менше лікарів та невідомих захворювань. Рак, туберкульоз та інші хвороби зникнуть.
«Конкурси краси будуть непотрібними, адже красивих людей буде так багато, що визначити переможців буде практично неможливо», – йдеться у газеті.
Середня тривалість життя у 2023 році мала б збільшитися до 100 років, а в окремих випадках до 150 та 200. Посуд та житло буде виготовлятися із целюлози та цементу відповідно. Їжа буде готуватися за хімічними формулами, овочі та фрукти довше зберігатимуться. У майбутньому будуть розроблені суміші з вітамінів та ферментів, які використовуватимуть замість соусів, йшлося в передбаченнях. День люди не будуть розпочинати з читання новин в газетах, а слухатимуть їх. У той час періодичні видання збанкрутують.
Десятиліттями вчені фантазували про досягнення людства до цього року, але мало що з цих фантазій справді збулося. Як пише CNN, історія кишить передбаченнями й футуристичними прогнозами. Багато з них були озвучені з надзвичайною впевненістю, але потім забувалися, коли ставало очевидно, що передбачення “промахнулося”.
Але ж деякі вирішальні тенденції минулого десятиліття були передбачені з надзвичайною точністю багато років тому. Втім, не все пішло абсолютно так, як люди собі уявляли. Згідно з твердженнями різних експертів, вчених й футурологів, до цього моменту люди повинні були висадитися на Плутоні, а роботи – прати наші речі.
Футурологи про штучний інтелект та комп’ютери
CNN “перекопало” архіви, щоб з’ясувати уявлення людей про 2020-і роки, а також поговорити з тими, хто думав, що вже все знає про майбутнє. Думки про те, що роботи от-от відберуть у людей роботу, стали давньою тривогою кожного покоління після Другої світової війни. Й до 2020-х років всі ми повинні були б позбутися багатьох занять у різних сферах.
“Футуристи й експерти з технологій кажуть, що роботи й штучний інтелект різного роду стануть звичною частиною щоденного життя до 2020 року й майже повністю візьмуть на себе фізичну працю”, – говорили в Університеті Елон у 2006 році.
Але британський футуролог Аян Пірсон пішов ще далі. “Свідомість – це лише ще одне чуття. І саме це ми намагаємося поселити в комп’ютер”, – сказав він британській газеті The Observer у 2005 році. У 2009 році Пірсон також ризикнув заявити, що до 2020-го всі будуть носити “активну шкіру”. Тобто електроніка буде “надрукована” на поверхневих тканинах нашого тіла, щоб відстежувати дані про здоров’я. Він також говорив що технологія буде “отримувати сигнали від нервів й записувати їх, можливо повторно відсилати їх з новішими даними, щоб можна було записувати й відтворювати чуття”. На його думку, так можна було “відчувати обійми партнера, коли перебуваєш у від’їзді”.
У 2000 році американський футуролог Реймонд Курцвайль передбачав, що комп’ютери стають “здебільшого невидимими” й “вбудованими скрізь: у стіни, столи, крісла, одяг, ювелірні прикраси й тіла”. І все це станеться до 2020 року. Він був одним з футуристів, які передбачали, що розумні окуляри й контактні лінзи замінять телефони. Google справді спробував зробити щось подібне. Але пристрій не отримав захвату у суспільства.
Зміна харчових звичок та «загроза» вегетаріанства
CNN пригадує, що винахідник Рей Курцвайль регулярно прогнозував відмову людства від споживання їжі до 2020 року. “Мільярди крихітних наноботів у кишковому тракті й крові зможуть добувати потрібну нам поживу”, – писав він у 2004 році у своїй книзі “Фантастична подорож: Прожити досить довго, щоб жити вічно”. Курцвайль прогнозував, що нанороботи приведуть до того, що люди відмовляться від значної частини продуктів, яку споживають сьогодні. Втім, крихітні роботи досі не замінили їжу, але деякі прогнози про зміни в тому, як ми харчуємось, певною мірою збулися.
В 1913 році у випуску New York Times був довгостроковий прогноз від Американської асоціації пакувальників м’яса, якої більше не існує. Стаття мала заголовок: “Вегетаріанство нам загрожує”. Заглядаючи глибоко “у похмуре майбутнє”, автор застерігав, що у 21 столітті американці забудуть про м’ясо і почнуть жити “на рисі й овочах”. Стаття описувала “страшну долю” суспільства, яку можна відвернути лише “навчивши американських фермерів вирощувати більше худоби – це необхідно”. І ось через століття після тієї публікації вегетаріанство й веганство дійсно процвітають й стають популярнішими. Багато вчених також застерігають, що людям краще скоротити споживання м’яса заради боротьби зі зміною клімату.
Прокат вертольотів та різноколірний сніг від футурологів з радянської преси
Ще цікавіше виглядають заяви колишніх радянських газет. У 1959 році «Комсомольська правда» друкує спеціальний футуристичний номер, в якому описує життя радянських людей у 2010 році. За уявленнями наших батьків ми мали жити так: «Власних автівок у 2010 році ні в кого немає, бо вони й не потрібні. Виходиш з дому, а тебе вже чекає вільне авто, що нікому не належить – просто бери й катайся. Можливо, авто, на якому ви приїхали вчора, вже немає. Тоді скористайся лімузином». Правда, багато людей більш схильні використовувати ППВ – пункти прокату вертольотів.
У провінції технології випереджають столичні: із радгоспів на жирові комбінати молоко відправляється спеціальним молокопроводом. Подолано вічну мерзлоту: її знищили за допомогою зігрівальних атомів, тепер вирощують цитрусові. Ентузіасти-метеорологи зробили різноколірний сніг – для святкових заходів. «На новорічних ялинках дітей розважають веселим катанням на космічних ракетах, а дорослі у 2010 році відпочивають переважно на Марсі»…
Щоб ви розуміли, це світле майбутнє ми вже пережили 13 років тому.
У 1974 році вийшла стаття академіка Андрія Сахарова «Світ через півсторіччя», де він писав; «У перспективі, можливо пізніше, ніж за 50 років, я передбачаю створення всесвітньої інформаційної системи (ВІС), яка зробить доступним для кожного й у будь-яку хвилину зміст книжок, статей, довідок. ВІС включатиме диспетчерські пункти, тисячі супутників зв’язку, лазерні лінії. Навіть часткове використання ВІС забезпечить глибокий вплив на життя кожної людини, максимальну свободу у виборі інформації. Щезнуть всі кордони обміну інформацією між країнами та людьми»… Збулося. Маємо інтернет.
А чи прогнозували війну, свідками якої ми є зараз?
Думок про українських дітей у 2022-2023, про ракети та гелікоптери, що реально вбивають мирне населення, тодішні радянські газети не друкували. Скажете, не спадало на думку? Аякже! У тому ж 1959 році на Соловках та в інших концтаборах ГУЛАГу вмирали десятки тисяч безвинних людей, у тому числі українців.
Що десять років тому передбачали футурологи, зокрема американські?
– 2012-2053 – масове народження людей з паранормальними здібностями;
– 2020-2080 – період максимальної сонячної активності; можливість інверсії географічних і магнітних полюсів; великі виверження вулканів, підвищення рівня світового океану, температурні аномалії, пов’язані з інтенсифікацією процесів глобального потеплення; часткове затоплення територій Великобританії, Голландії, Данії, Фінляндії, країн Середземноморського басейну й Азії, землетруси, урагани та повені в США і Японії; без притулку лишиться понад 40 млн людей;
– 2018 – 2025 рр. – глобальна епідемія невідомої хвороби, що розповсюджується з Азії; пілотовані польоти до інших планет Сонячної системи; створення системи глобальної безпеки під егідою ООН; 2021-2024 – загроза розв’язування третьої світової війни.
Питання, вірити чи не вірити прогнозам, звичайно, завжди залишатиметься відкритим. Це свобода нашого вибору. До речі, передбачена 50 років тому…