Уряд отримав доручення від Володимира Зеленського розробити законопроект про отримання українського громадянства російським дисидентам.
Володимир Зеленський доручив уряду розробити законопроект про спрощений порядок отримання громадянства України росіянами, які переслідуються за політичні переконання. Кому конкретно Київ збирається видавати паспорти і як рішення Зеленського коментують експерти?
В'ячеслав Володін назвав указ Володимира Зеленського про спрощений порядок отримання громадянства для росіян — абсолютним популізмом. Спікер російської Держдуми впевнений, що за цим рішенням стоїть американський Держдепартамент. Володін вважає, що тепер політемігрантів будуть приймати не в США і Лондоні, а направляти в Україну, щоб сіяти розбрат між нашими країнами, інформує Ukr.Media.
"Очевидно, що за прийнятими рішеннями стоїть Держдеп США. Тих, хто порушив закон Російської Федерації, вкрав і хоче уникнути покарання, отримати політичне прикриття у вигляді притулку, будуть замість США і Великобританії відправляти в Україну, де їх чекає незавидна доля — відмовившись від рідної мови і віри, сіяти розбрат і створювати напругу між нашими країнами", — заявив В'ячеслав Володін, голова Держдуми РФ.
Це рішення Києва називають провальною спробою відповіді Москві. Ще у квітні Володимир Путін спростив отримання російського громадянства для жителів Донбасу. До речі, документи вже видали понад 7 тисяч осіб. Володимир Зеленський пообіцяв прийняти дзеркальні заходи. Згідно з опублікованим сьогодні указом, легше отримати паспорт з тризубом буде росіянам, яких переслідують за політичними переконаннями на Батьківщині та тим, хто воював на боці Києва в Донбасі.
"Дуже хочеться подивитися на чергу з російських опозиціонерів, які довгий час били себе в груди і розповідали, що в Україні після першого Майдану, а особливо після другого не життя, а рай на Землі. Зеленський подарував вам українське громадянство. Але це все жарти, вони хоч і опозиціонери, але не дурні, і знають, де їм краще", — вважає Костянтин Долгов, політолог, директор Центру євразійської інтеграції.
Для порівняння, до Майдану — в 2013 році — громадянами України стали 3800 росіян. Нові реалії істотно позначилися на міграційному потоці. У 2018 році паспорти з тризубами отримали всього 126 осіб з Росії. Спрощення умов навряд чи кардинально змінять ситуацію, вважають експерти.
"Я нагадаю, згідно з ідеологією українського націоналізму, радикально, москаль — це не штамп в паспорті і не колір паспорту, а стан душі. Вони будуть ставитись до цих ліберальних опозиціонерів, які туди приїдуть, як до москалів", — вважає Армен Гаспарян, журналіст, публіцист. І дійсно, "Ласкаво просимо" на Україні готові говорити далеко не всім росіянам, які критикують Кремль. Без питання "Чий Крим?", схоже, не обійдеться.
"Реалізація цього указу може призвести до того, що спрощеним правом можуть скористатися люди, які мають інші політичні погляди на майбутнє України, майбутнє нашої країни. Потрібно, щоб був розроблений чіткий механізм перевірки кандидатів на отримання громадянства", — попереджає Михайло Забродський, обраний депутат Верховної ради.
Експерти звертають увагу на те, що указ про громадянство Зеленський підписав аж через три місяці після того, як його анонсував. Логічно підозрювати, що цілі такого кроку можуть бути іншими. Спостерігачі не виключають: так команда президента відволікає громадськість від обговорювання закону про землю. Його Верховна рада має намір прийняти на перших засіданнях.