Подорожчання будматеріалів через ажіотаж на світових ринках підігріло і зростання цін на житлову нерухомість. Собівартість будівництва в Україні також зросла через внутрішню інфляцію і підвищення зарплат. Забудовники чекають, що за підсумками року ціни на квартири можуть зрости ще більше, Залежно від класу житла та проекту вартість квадратних метрів може підскочити на 20-40%.
За різними оцінками забудовників, матеріали становлять приблизно 50% в собівартості квадратного метра. Залежно від типу і класу проекту цей показник може перебувати між 45% і 60%.
Дорожчають не тільки будівельні матеріали, але і кваліфікована праця на будівельних майданчиках, визнають забудовники. З початку року вартість будматеріалів виросла в межах 12-15% в залежності від категорії, а будівельно-монтажних робіт — на рівні 10,5-12%.
«Зростає вартість металоконструкцій, бетону, керамоблока, утеплювача. Сьогодні часто говорять про двократне, а то і триразове зростання цін на метал і дерево через інфляцію і дефіцит сировини, проте подорожчало практично все. І щебінь з піском, і склопрозорі елементи, і вироби з полімерів і пластику, і фасадні матеріали. Додайте сюди зростання цін на паливно-мастильні матеріали, техніку, роботу підрядних організацій», — зазначила Анісімова.
За поточний рік ціна на нерухомість вже виросла від 10 до 30%, підтвердив РБК-Україна президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. За його словами, найбільше зараз дорожчає преміум сегмент. «Метал дуже сильно подорожчав, а за ним стали рости ціни і на всі інші матеріали. Це правда. Але, крім того, на 30-40% зросла в ціні робоча сила. У нас вже навіть з’явилися працівники з азіатських країн: з Індії, Пакистану «, — пояснив він.
Товари для будівництва та ремонту за останній рік (червень до червня) в середньому подорожчали на 15,6%, говорить керівник департаменту «Металопрокат» компанії «Епіцентр К» Юрій Полулященко. Більше решти, за його словами, зросли ціни на продукцію, у виробництві якої використовується дерево, метал, пластик.
«Це стало наслідком того, що вартість цих матеріалів в Україні та світі істотно збільшилася. Наприклад, вартість металу зросла в 2-2,5 рази, деревини — в 4 рази, стрімко продовжує дорожчати пластик», — пояснив РБК-Україна Полулященко.
До 2020 року метал довгий час падав в ціні, нагадав експерт. Але ситуація почала змінюватися навесні минулого року, коли Китай — найбільший в світі виробник металу — став виходити з карантину, через що попит всередині країни виріс.
«Збільшення попиту стимулювало зростання цін. Ще більше активізував подорожчання конфлікт Китаю та Австралії, яка була основним постачальником залізної руди в країну», — пояснив топ-менеджер «Епіцентр К».
До того ж, як пояснив експерт, зростання цін на сировину також підігріли додаткова емісія грошей в США та інших країнах, що, в свою чергу, прискорило інфляцію. Через зростання цін, за словами Полулященко, падіння попиту, наприклад, по металовиробам склало 20-30% в залежності від товару.
Ціни на будматеріали на даний момент ростуть, враховуючи, що зараз найактивніший будівельний сезон. Але, на думку Юрія Полулященко, не виключено, що вартість металу і деревини на міжнародних ринках вже досягла свого максимуму, а тому в подальшому ціна буде знижуватися.