Валентина Чорна, редакторка стрічки Фото: Офіс президента
У п’ятницю, 3 лютого, у Києві відбувся перший від початку повномасштабної війни саміт Україна-ЄС.
У заході взяли участь президент Європейської Ради Шарль Мішель, очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель, а також 15 єврокомісарів.
Президент Володимир Зеленський назвав саміт “змістовним і результативним”, а також наголосив, що “інтеграція України до ЄС є незворотною і має повну підтримку європейців”.
Зараз дивляться
Результатом 24-го саміту Україна-ЄС є спільний документ, що відбиває позиції та вимоги обох сторін.
Підсумки саміту Україна-ЄС
Лідери ЄС у підсумковому документі саміту підтвердили, що “майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі”, і вони підтримуватимуть нашу державу у війні з Росією стільки, скільки це буде необхідно.
Також одним із головних результатів заходу стала згода Брюсселя навесні надати Україні проміжну оцінку виконання нею семи критеріїв, необхідних для вступу в ЄС. Раніше лідери ЄС наполягали, що оцінка з’явиться лише восени.
– Ми беремо до уваги намір комісії надати оновлену інформацію навесні 2023 року, яку також буде передано Україні відповідними каналами, – йдеться у документі.
Загалом Європейський Союз відзначив успіх України у проведенні реформ, необхідних для початку переговорів про членство, та закликав Київ продовжувати виконання семи умов.
– Ми привітали прогрес у забезпеченні незалежної та ефективної роботи антикорупційних інституцій та приведенні медіазаконодавства України у відповідність до законодавства ЄС щодо аудіовізуальних медіапослуг, – йдеться заяві.
У документі відзначили важливість судової реформи і реформи Конституційного суду, а також наголосили на потребі отримати оцінку Венеційської комісії щодо закону про національні меншини.
Лідери визнали право України звільнити всі незаконно окуповані Росією території, включно з Кримом.
– Відповідно до Статуту ООН і міжнародного права, Україна реалізує невід’ємне право на самооборону від російської агресії. Україна має право звільнити та відновити повний контроль над усіма окупованими територіями в межах своїх міжнародно визнаних кордонів, – йдеться у заяві.
Також у заяві європейські дипломати підтримали Формулу миру президента Володимира Зеленського та погодилися допомагати Україні створити міжнародний суд для лідерів РФ.
– Ми домовилися продовжити спільну роботу над забезпеченням повної відповідальності, зокрема шляхом створення відповідного механізму для злочину агресії, переслідування якого становить інтерес для міжнародної спільноти загалом. Україна підкреслила, що віддає перевагу створенню спеціального трибуналу, – йдеться у документі.
У документі зазначається, що загальний обсяг допомоги, наданий Україні Європейським Союзом та його державами-членами, наразі становить близько €50 млрд, що охоплює фінансову, гуманітарну, екстрену, бюджетну та військову підтримку.