Проросійський пропагандист Михайло Шпір
Івано-Франківський міський суд за сепаратистські вислови призначив Михайлу Шпіру до 10 років позбавлення волі.
Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 7 червня.
Шпір є активним користувачем соціальних мереж, де розміщує численні негативні та зневажливі висловлювання щодо держави Україна, мови, культури, національних символів, релігійних символів християнства та ін. Заяви Шпіра спрямовані на розпалювання національної, релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності, образу почуттів громадян за релігійними переконаннями. У матеріалах справи також є протоколи огляду інтервʼю Шпіра як політичного аналітика і політтехнолога пропагандистським медіа «Украина.ру» і «News One»
У Facebook він публікував, зокрема такі дописи: «Ура, теперь будет только один язык в стране — западенско-говяжий», «украинский язык мертв, как и Украина», «Це Україна — країна селюків і дятлів з майдану. А в РФ працює сучасна медицина і світові рейтинги це підтверджують».
6 листопада 2018-го Шпір звернувся у Facebook до невизначеного кола осіб із публічним закликом: «Демонтаж украинского государства нужно оформлять красиво и официально…».
Шпіру також належать висловлювання: «Так сталось, що країни, в якій я народився (СССР) не стало, а на території УРСР владу захопили люди з дивними синьо-жовтими прапорами», «Проект У. фактично закінчився в 2014 році, коли натовп зі зброєю зніс законно обрану владу….».
Обвинувачений також він використовував символіку комуністичного і нацистського режимів. У Facebook під виглядом запрошення на святкування свого дня народження Шпір розмістив зображення символіки комуністичного тоталітарного режиму, що включає зображення прапора СРСР, серпа, молота, пʼятикутної зірки та осіб, які обіймали керівні посади у вищих органах влади та управління в комуністичних тоталітарних режимах в різні часи.
У своєму телеграм-каналі він поширив зображення памʼятника Леніну з червоним прапором. 20 серпня 2020-го опублікував у телеграм-каналі символіку Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії (НСДАП).
За матеріалами кримінальної справи, Шпір є уродженцем Івано-Франківська. Хоча у відкритих джерелах є також дані, що він родом із Чернівців. У 2009 році був редактором російського журналу «Сноб» і українського видання «Золота каста». У 2010-му заснував ТОВ «Управляюча компанія «Системи», яка нібито спеціалізувалась на брендингу і рекламі.
У 2019-му Шпір був зареєстрований від політичної платформи Медведчука «Опозиційна платформа – За життя» уповноваженою особою в одномандатному округу на позачергових виборах народних депутатів.
4 жовтня 2019 року Шпір вдався до публічних сеператистських заяв. У Facebook, коментуючи свій допис, він звернувся до невизначеного кола осіб із публічним закликом «Робимо Франківську Республіку?», «А мені здається, було би не зле створити Західну Рутенію і забути про проект «Україна» назавжди».
У серпні 2020-го Шпіра начебто побили у Львові за образливі висловлювання до українського Дня незалежності. Після цього він виїхав з України і був оголошений у розшук.
За обшуком останнього місця проживання Шпіра знайшли наліпки «Путін врятує Україну», фотографії Сталіна та Гітлера і квитанцію про прийняття заяви на тимчасове проживання в РФ від 14.04.2017.
На сторінці в Instagram Шпір звернувся поіменно до слідчих та прокурора у цьому кримінальному провадженні, кажучи, що його переслідують виключно за висловлювання, що особисто їм не подобаються.
Адвокат, яка представляла Шпіра на підставі договору про надання правової допомоги, суду повідомила, що її клієнт знає про розгляд справи Івано-Франківським міським судом і вину не визнає.
Як сідок у суді виступив колишній однокласник і приятель Шпіра, який після втечі останнього до РФ стосунки з ним начебто не підтримує. Він розповів, що Шпір запостив відео після Дня незалежності у 2020 році і після цього біля будинку його батьків зʼявлялися різного роду особи, які погрожували фізичною розправою Шпіру, який там вже не проживав. Свідок запропонував приятелю встановити камери відеоспостереження, щоб хоч якось убезпечити батьків. Камери встановив на прохання його тата на ворота і балкон. Шпір телефонував йому в день, коли працівники СБУ проводили обшук у його батьків, і казав, що не розуміє, чому це відбувається. Свідку відомо, що Шпір проживає і працює в РФ. У приватній розмові Шпір нібито не закликав приятеля до розвалу України, спілкувався українською мовою, але висловлював іноді дивні думки, що Україна не є самодостатньою державою, не поважав місце, де живе. Свідок сприймав його слова серйозно, не чекав, що він співпрацюватиме з РФ, але час все розклав по місцях і показав, що Шпір таки працює на Росію.
Інший свідок не дружив зі Шпіром. Вперше побачив звернув на нього увагу у Фейсбуці після Дня незалежності у 2020-му, коли той поширив відео зі «стометрівки» в Івано-Франківську,. Свідок почав переглядати його дописи у «Фейсбуці» і «Телеграмі», а також їх коментувати. На даний час сторінка Шпіра в Фейсбуці не працює. Шпір закликав створювати франківську республіку, обзивав українців, висловлював антидержавну позицію, стверджував, що держава — антинародна, люди-бидло. Відео Шпіра мало значне поширення і обговорення, у тому числі серед жителів Івано-Франківська. Місцеві жителі були обурені, навіть їздили у село Крихівці у батьківський будинок Шпіра.
Шпіру заочно засудили до 10 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна. Дії обвинуваченого кваліфікували за кількома статтями Кримінального кодексу, з яких найсуворіше покарання він отримав за публічні заклики до зміни меж території або державного кордону України.
У 2022 році стало відомо, що росіяни призначили Шпіра заступником «міністра» цифрового розвитку і масових комунікацій в окупаційній адміністрації Херсонської області.