Володимир Рунець, Спеціальний кореспондент програми Факти тижня
Тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін дала ексклюзивне інтерв’ю Фактам тижня.
Передусім вона розповіла про деталі нещодавньої розмови президента Штатів Джо Байдена та України Володимира Зеленського, та чи розглядає Америка можливість альтернативного постачання газу в Європу у разі агресії з боку РФ.
Також Квін прокоментувала рішення деяких посольств відправити своїх працівників додому, і чим може закінчитися ситуація, яка зараз склалася з російськими військами біля кордону України.
Зараз дивляться
– Очевидно, що зараз у вас набагато більше роботи, ніж зазвичай. Ви звітуєте Вашингтону про те, що відбувається в Україні, щодня? Або як часто?
– Безперечно. Я на телефоні, на відеозв’язку з Вашингтоном безперервно. Ми тримаємо контакт. Я також щодня говорю зі своїми колегами – послами країн-партнерів та союзників, щоб дізнатися, що вони думають. Я розповідаю їм, що думаємо ми. Відбувається постійна координація. Те ж саме стосується української влади. З різними міністерствами я говорю щодня.
– Щодня ми чуємо з Вашингтона, як вони бачать ситуацію в Україні. Але дуже цікаво почути, яке відчуття у вас тут, на місці?
– Сполучені Штати занепокоєні діями Росії. Вона стягнула понад 100 тис. військових, а ще зброю та техніку на український кордон – зі свого боку та з боку Білорусі. Це нас дуже бентежить. Якщо чесно, ми не довіряємо мотивам росіян. Звісно, нас турбує, що вони можуть планувати агресивні дії щодо України. З іншого боку, ми докладаємо максимальних зусиль, щоб іти шляхом дипломатії та дискусії замість агресії.
Як ви бачили, ми неодноразово вели дискусії з росіянами, двосторонні дискусії, також у НАТО, в ОБСЄ. Там і Росія, і Україна були за одним столом. Ми мали двосторонні дискусії майже з усіма. Дійсно, дуже багато, щоб переконатися, що всі мають однаковий погляд на ситуацію.
Ми вважаємо, це дуже важливо. Важливо, щоб Сполучені Штати, Україна, партнери та союзники, як ми це називаємо, грали в одну дудку. Я думаю, ми всі сходимося на думці, що Росія має йти дипломатичним шляхом, а не шляхом агресії. Є речі, щодо яких ми можемо вести дискусію з РФ. Можливо, звернути увагу на якісь аспекти щодо безпеки, які їх турбують.
Але є й інші речі, яких вимагає Росія, що, чесно кажучи, ми навіть не збираємося обговорювати. Зокрема, коли йдеться про право України обирати власний шлях. Нині Україна обирає шлях на Захід, і ми це підтримуємо.