Проєкт “Пліч-о-пліч” обʼєднує людей, громади, органи місцевого самоврядування для відновлення населених пунктів, які зруйнували російські окупанти, сповіщає Кропивницька міська рада. Пілотним регіоном проєкту стане Херсонська область, як одна з найбільш постраждалих в Україні. На початку ініціативи уже 15 тилових регіонів, а серед них і Кіровоградщина, взяли патронатство над 26-ма населеними пунктами Херсонщини і долучаються технікою, матеріалами, фахівцями відповідних спеціальностей. Начальники обласних військових адміністрацій наділені можливостями залучати місцевий приватний бізнес. Аби якнайшвидше повернути українців до рідних домівок, пріоритетними обʼєктами відбудови стануть житло, обʼєкти критичної інфраструктури, які підпадають під поточне відновлення, це стосується заміни вікон, дверей, дахів, покрівель тощо. Кіровоградщина опікується селом Мала Олександрівка Бериславського району. До війни — звичайна громада, в межах півтори тисячі жителів. Село тяжко пережило сім місяців російської окупації — повністю розбите, розграбоване ворогом, але люди чекали звільнення: і ті, хто залишився, і ті, хто встиг виїхати. І вже почали повертатися до свого села, до розбитих хат, дворів, але до свого – рідного.
— Кіровоградщина допомагатиме Малоолександрівській громаді. І ми там вже не гості. Почали працювати, коли ще не всі двори були розміновані. у цьому селі наші фахівці уже обстежили повністю увесь житловий фонд – 101 об’єкт. Пошкодження різні. Є повне знищення будинків — таких 7. Останні – різного ступеня пошкоджень: від сильно, де немає даху, зруйновані стіни, а є й менше: хвилею від вибухів винесло вікна, двері чи паркани. Тобто ми повністю розуміємо, який обсяг робіт із житлом. Із важливих соціально-культурних об’єктів: сільський Будинок культури. Школа вціліла. Є кілька приватних магазинів. Але головне – житло для людей. Тому ми прийняли рішення залучити до відбудови можливості і ресурси громад усіх чотирьох районів Кіровоградщини. Своєрідна толока, — розповів Андрій Райкович під час презентації проєкту.
Підготовчі роботи розпочалися вже по 69 будинках, до яких є повний безпечний доступ, де є власники або вони повернулися. За словами Андрія Райковича, Кропивницький окремо візьметься за сільський будинок культури, обсяги там значні, але для Малої Олександрівки це дуже дороге місце.
— Сільський будинок культури, можливо, не такий складний у будівництві обʼєкт, не рівня обласного центру, як може здатися, на перший погляд. Але для самих малоолександрівців він надзвичайно важливий і люди просили долучитись до його відбудови. Сільський будинок культури зведений за старими проєктами. Але за сучасними нормами будівництво такого об'єкта стає дороговартісним проєктом, в межах 10 мільйонів гривень. Міська рада Кропивницького зробить проєктно-кошторисну документацію і передасть її військовій адміністрації району.
За попередніми обрахунками відновлення Малої Олександрівки вартуватиме 70 мільйонів гривень, це будуть кошти не лише нашої області, а й з державного бюджету, а також залучатиметься соціально відповідальний бізнес та волонтерська допомога. Особливу увагу Андрій Райкович звернув на контроль за використанням коштів.
— Ми працюємо консолідовано, увесь процес відбувається публічно, проєкти обраховується, а ескізи будинків узгоджуються з господарями і тільки з їхнього дозволу та згоди проводитимуться роботи. Ми робимо все, щоб досягнути порозуміння і зробити якнайкраще для людей. Зібрану інформацію передали на Кабмін, бо передбачається залучення і державного бюджету. Для кожної нашої громади, яка долучається до відбудови села, встановлені загальні форми звітності. Ми зафіксували вже все відповідно до фактажу, який зараз стан будівель з описами й актами. А після відновлення зафіксуємо, що зроблено. Якщо буде бажання у журналістів відвідати цей населений пункт, ми організуємо у свій час централізований престур, — підсумував начальник ОВА.