Кіровоградська область бере участь у проєкті «Пліч-о-пліч» та допомагає відновити деокуповані території на Херсонщині. Наша область патронує село Мала Олександрівка Бериславського адміністративного району. Про те, як відбувається відновлення, читайте у матеріалі.
На початку жовтня 2022 року ЗСУ звільнили Малу Олександрівку від російських загарбників. Село 7 місяців перебувало в окупації.
«Хтось встиг виїхати, а хтось тяжко переживав російську окупацію. 7 місяців жаху. Без сліз слухати людей неможливо. Мені особисто розповідали, як люди ховали від російських варварів український прапор, як стійко переживали моральні знущання. Проте місцеві не втратили віру в Україну та нашу армію. Зараз люди почали повертатися до свого села та домівок», – каже очільник Кіровоградської військової адміністрації Андрій Райкович.
До окупації у понад шести сотнях будинків проживали 1500 людей. Фахівці з Кіровоградщини обстежили житловий фонд та дійшли висновку, що 101 об’єкт у селі потребує відновлення. Пошкодження є різні: зруйновані дахи, стіни, паркани, вікна й двері. Також є повністю зруйновані будинки, пошкоджені комунальні заклади та декілька магазинів.
«Росіяни тікали по найкоротшому шляху – не об’їжджали ані будинки, ані паркани, і прагнули нанести якнайбільше шкоди», – говорить Андрій Райкович.
Першочерговим стало питання відновлення житла. Зараз доступними для відновлення є 69 житлових будинків, сім будинків зруйновані й відновленню не підлягають. Кіровоградщина взяла шефство над громадою в рамках проєкту «Пліч-о-пліч» та почала відновлення села. Так, до Малої Олександрівки доставляють будівельні матеріали, також туди поїхали і робітники. Варто зазначити, що раніше працівники «Міськсвітла» з Кропивницького допомагали відновлювати енергетичну інфраструктуру Малої Олександрівки. Ворог, коли тікав, зруйнував підстанції, системи електрозабезпечення та зовнішнє освітлення.
Так, наразі у відбудові задіюють можливості та ресурси громад Кіровоградщини: Новоукраїнський район відновить 19 будинків, Олександрійський – 13, Кропивницький – 24, Голованівський – 13. Загалом на відбудову житла у Малій Олександрівці потрібно близько 70 мільйонів гривень.
Першими підключилися до відновлення пошкоджених будинків в Малій Олександрівці будівельні бригади Новоукраїнки, згодом приїхали робітники зі Знам’янки, Устинівки та міста Долинська.
За словами очільника Кіровоградської військової адміністрації Андрія Райковича, господарі пошкоджених будинків – переважно літні люди, яким самотужки важко відновити зруйноване російськими окупантами житло. Будівельники вже встигли полагодити дахи, замінити вікна та двері, поприбирати обійстя. На черзі – виготовлення проєкту відновлення сільського клубу та узгодження концептуального рішення благоустрою прилеглої території. Цим проєктом опікується місто Кропивницький.
Староста Малої Олександрівки Зоя Крамаренко каже, що відновлення будинку культури дуже важливе для громади:
«Це осередок культури, можливість поспілкуватися, прийняти участь у культурному житті села».
5 років тому приміщення капітально відремонтували. Тут була нова апаратура, більярдний стіл, нові стільці. Проте все знищили росіяни. У будинок культури було два прильоти ворожих снарядів.
«Те, що не зруйнували, розмародерили «асвабадітєлі», костюм Діда Мороза одягали та фотографувалися з автоматами… Це нам шкода, а вони розважалися», – згадує Зоя Крамаренко.
Місцевий мешканець Олександр показує пошкоджене житло та говорить, що в будинку зруйновані двері, повилітали вікна та побитий дах. Говорить, що прильот ворожого снаряду був у декількох метрах від будинку, його мама тільки зайшла до будинку і дивом врятувалася:
«Мама з дядьком була в окупації. Самі, як могли, зліпили двері до купи. Дах почав уже я накривати своїми силами».
Староста села каже, що будівельники з Кіровоградщини працюють, незважаючи на погодні умови:
«Я розумію, що таке залізти на дах та цілий день працювати. То дівчата тільки встигають, як боєприпаси, приносити їм холодну воду (посміхається, – авт)».
На сьогодні, за словами Андрія Райковича, будівельники вже відновили вікна, двері та дахи у шести житлових будинках. П’ятнадцять будинків знаходяться у роботі.
«Ми постійно комунікуємо не лише зі старостою села, Бериславською райдержадміністрацією, а й з жителями Малої Олександрівки. Є родини, яким окупанти прямою танковою наводкою повністю знищили будинки. Тут є два варіанти вирішення ситуації – або купувати житло, яке продається, або будувати нові будинки. Бажаючі є, тому працюємо над прозорим виділенням коштів Малоолександрівській громаді. Кожен крок має бути у правовому полі. І ми, і жителі Херсонщини свідомі того, що відновлення має бути реалізоване якісно, відповідально та вчасно», – зазначив Андрій Райкович.
Жителька Малої Олександрівки Тетяна Сокирко говорить, що після того як село звільнили ЗСУ, вони повернулися додому та спочатку дуже раділи. Потім побачили пошкодження:
«Найперше – це пошкоджений дах, разом з сонячними панелями. Ми спочатку не звернули на це увагу, але згодом дах почав протікати і стеля почала обвалюватися. У погребі, де ми зберігали городину та консервацію, також пошкоджений дах. Шифер побитий, всередині приміщення багнюка. Окупанти, звісно, всі запаси винесли.
Я вдячна будівельникам з Долинської. Вони великі молодці. Приїхали, все швидко зробили. Я плакала. Дуже хвилювалася, як ми відновимо самостійно. Зараз все таке дороге. Ми дуже вам вдячні за любов та доброту».
Староста Малої Олександрівки зазначає, що будівельників поселили у громаді та намагаються організувати їм усі зручності:
«Харчуємо, поселили, прихистили, вони задоволені, нарікань немає і ми задоволені – це найголовніше. Знайшли спільну мову та співпрацюємо».
Зоя Крамаренко розповідає, що її робочий день починається та закінчується будівництвом. Жінка об’їжджає об’єкти вранці, щоб виявити потреби, ввечері також спілкується з будівельниками, щоб окреслити плани на наступний день.
«Працюють по-максимуму, роблять багато. Ми дуже вдячні Кіровоградській області за допомогу. Мені сказали, що буквально за тиждень люди відгукнулися і зібрали кошти на ремонт 19 будинків. Мене наскільки переповнювали емоції, сльози котилися градом. Кіровоградщина допомагає і нашому місцевому фермеру. Він також дуже зворушений. Чоловік зможе відновити своє житло, розмінує землі, буде працювати та платити податки. Відповідно гроші підуть нам та нашій державі на процвітання та відбудову, на ЗСУ.
Емоції переповнюють. Вся наша громада дуже вдячна», – каже староста Малої Олександрівки.
Катерина Федченко
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту «Хаб підтримки регіональних медіа».
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Фото: Устинівська громада, скріншоти з відео Кіровоградська ОВА