Правила перетину кордону з неповнолітніми дітьми від початку повномасштабного вторгнення змінилися
- Посилання скопійованоlink copied
Введений в Україні режим воєнного стану спростив правила виїзду дітей за кордон.
Зокрема, у 2024 році неповнолітні можуть перетинати кордон з одним із батьків без нотаріальної згоди іншого. Також відтепер для виїзду достатньо мати свідоцтво про народження.
Діти старше 16 років взагалі можуть виїжджати з України самостійно.
Які документи потрібно мати для подорожі? Правила перетину кордону з дитиною у 2024 році та необхідні документи далі.
Які документи необхідні дитині для виїзду за кордон?
Виїзд дітей за кордон відбувається на підставі закордонного паспорта (при наявності) або свідоцтва про народження.
Також до Туреччини та Грузії громадяни України, зокрема й діти, які досягли 14 років, можуть подорожувати, використовуючи паспорт громадянина України, який містить безконтактний електронний носій (ID-картка).
Дозвіл на виїзд дитини – коли потрібен?
Згідно з українським законодавством, виїзд за кордон дитини у віці до 16 років дозволений виключно у супроводі дорослого. В залежності від ступеня споріднення, необхідно надати певний перелік документів:
● Якщо дитина подорожує з одним з батьків або опікунів.
Нотаріальна згода другого з батьків не потрібна, достатньо мати свідоцтво про народження дитини.
● При виїзді з близькими родичами – бабуся, дідусь, мачуха, вітчим або повнолітні брати чи сестри.
Свідоцтво про народження дитини та документи, які підтверджують родинні зв`язки (не завірені нотаріально). Дозвіл батьків на виїзд також не потрібно оформлювати.
● Особи, які не є родичами.
Якщо дитина їде з кордон з третьою особою, то для виїзду необхідно мати письмову заяву одного з батьків (має бути завірена органом опіки) або нотаріально завірений дозвіл на виїзд дитини за кордон. Додатково знадобиться свідоцтво про народження дитини та документ, що посвідчує особу дорослого.
Перелік документів для оформлення нотаріальної згоди для перетину кордону неповнолітньому
Для оформлення нотаріальної згоди варто надати нотаріусу наступні документи:
– оригінали паспортів батьків;
– реєстраційні номери облікових карток платників податків батьків;
– свідоцтво про народження дитини.
Документ оформлюється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально. Нотаріальна згода запобігає незаконному вивезенню дитини за межі України.
Чи можна заборонити дитині перетинати український кордон?
Один з батьків може заборонити дитині виїжджати з України. Проте це неможливо зробити на словах. Для цього треба письмово звернутися до Адміністрації Держприкордонслужби та додати засвічений нотаріусом бланк про незгоду на виїзд дитини.
У випадку наявності обґрунтованих підстав, що виїзд дитини за кордон може їй зашкодити, уповноважені судові органи можуть надавати Держприкордонслужбі доручення про заборону виїзду певних осіб.
Тобто, якщо Державна прикордонна служба отримує розпорядження щодо заборони виїзду за межі України певній особі (дитині), то дані про неї вносяться у відповідні бази. Якщо особа, якій заборонено перетинати кордон, спробує це зробити, Держприкордонслужба може вжити передбачених законодавством заходів і не випустити особу (дитину) за кордон.
Коли дитина може виїжджати з України самостійно
Відповідно до статті 313 Цивільного кодексу України, особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Тобто після досягнення цього віку жодні дозволи чи супровід для виїзду дитині не потрібні.
Джерело