Сергій Болотов – вже пенсійного віку і має певні проблеми зі здоров’ям. Проте чоловік – постійно в роботі. Каже, що після розмінування полів його з сином фермерського господарства сідав за кермо трактора і спочатку сам їхав орати очищену від небезпечних предметів землю, а вже потім її обробляли його син та інші молодші механізатори.
Та навіть після розмінування трактористи виїжджають на оранку та інші польові роботи у касках та бронежилетах
Фермерське господарство Болотових – 150 гектарів землі, де вирощуються переважно зернові культури. Сергій Іванович разом з двома братами, старшим і середнім, почав фермерський шлях ще у 90-ті після розпаду колгоспів.
«Старший брат помер кілька років тому, – розповідає фермер, – середній пішов з життя не так давно. З нас трьох тільки я лишився, з сином працюю. Допомагаю, як можу, хоча й нема вже того здоров’я, яке раніше було».
Землю фермери обробляють переважно вдвох, іноді кооперуються з іншими місцевими аграріями. Зараз Благодатівка відновлюється. Фермерські господарства теж відновлюють роботу: важко, долаючи величезні проблеми, але й маючи на цьому непростому шляху певні успіхи.
Окупанти шукали… «Азов»
Під час окупації Благодатівки, що тривала з березня по вересень 2022 року, родині Болотових, на відміну від багатьох мешканців Херсонщини, пощастило: у село приїздили російські військові, які ставилися до місцевих мешканців як до заручників обставин і не вдавалися до репресій.
Сергій Іванович розповідає, що з одним з окупантів він навіть кілька разів спілкувався.
«Його, – каже фермер, – звали Юра. Він казав, що родом з Уралу. Визнавав, що у їх країні – диктатура, що кожні вибори президента – фікція, бо люди просто не знають, за кого іншого голосувати, окрім Путіна. Казав, що росіян споюють. Говорив, що у Росії легше за все відкрити і вести бізнес з торгівлі спиртним, таким підприємцям влада не заважає на відміну від усіх інших».
Втім, зазначив фермер, і цей росіянин був під сильним впливом російської пропаганди. Зокрема казав про «базу НАТО» в Очакові.
«Я йому, – говорить Сергій Болотов, – кажу: «Та якби в Україні були бази НАТО, вас би тут точно не було», а потім наважився і кажу: «Це – не твоя війна, тікай кудись, може, виживеш».
Фермер каже, що російські військові були настільки «обізнані» у ситуації на Херсонщині, що, увійшовши у Благодатівку, шукали там… український підрозділ «Азов». Також вони шукали село Лозове, якого фактично немає з 2012 року, та воно залишилося у документах і на старих картах.
«Росіяни, – каже Сергій, – питають: «Де Лозове?». Я кажу: «Немає його вже». Вони: «Як немає? Воно ж на картах є!». Ну пропонував їм їхати шукати Лозове».
Російські військові використовували Благодатівку як перевалочний пункт під час невдалих спроб прорватися в Миколаївську область в напрямку Баштанки. А ближче до осені почалися бої за визволення Херсонщини, і родина Болотових спочатку ховалася від обстрілів у підвалі, який на час окупації став постійним місцем проживання, а потім змогла виїхати у Кривий Ріг. Повернулися фермери у рідне село вже після деокупації.
Панас, Одарка і сонячні панелі
Біля будинку, де живуть Сергій Болотов, його дружина та син, оселилася ще одна родина – лелеки, які зробили собі гніздо на стовбурі.