Новим генсеком НАТО вперше може стати жінка. Серед можливих кандидатур називають віце-прем’єра, міністра фінансів Канади Христю Фріланд, котра має українське коріння.
Про це пише CBC News із посиланням на чотири різних джерела — в Оттаві, Вашингтоні та Брюсселі, де розташована штаб-квартира НАТО. «Ім’я Фріланд кілька місяців обговорювалося в міжнародних колах з питань оборони та безпеки як потенційного наступника нинішнього генерального секретаря Єнса Столтенберга», — йдеться в матеріалі.
І хоча сама Фріланд, на питання журналіста про те, чи зацікавлена вона в цій посаді, ухилилася від прямої відповіді зазначивши, що вже «має вже дві роботи» в уряді, видання пише, що розмови про те, що НАТО може очолити жінка, йдуть вже давно. Військовий альянс прагне отримати свіжу перспективу, яку жінка може принести на посаді генерального секретаря, і вони шукають людину з твердим характером і міжнародними зв’язками.
При цьому шанси Фріланд оцінюються з обережністю, зазначаючи, що вона знаходиться приблизно в «середині зграї» жінок, які стануть сильними, кваліфікованими кандидатами. «Є кілька дуже кваліфікованих жінок, які були б дуже хорошими кандидатами. Здається, є певний імпульс для того, щоб жінка стала наступним», — сказав високопосадовець НАТО на умовах анонімності.
«Наявність канадця може бути бажаною з точки зору посилення участі Канади в Альянсі. Про неї загалом добре думають у європейських і трансатлантичних колах безпеки. Я думаю, що це дає їй законні шанси», — сказав Кріс Скалуба з вашингтонського аналітичного центру Atlantic Council.
Улітку 2021 року американське видання Politico написало, що три колишні президенти країн-членів НАТО — Колінда Грабар-Кітарович з Хорватії, Даля Грібаускайте з Литви та Керсті Кальюлайд з Естонії — були серед головних претендентів на посаду генсека.
Джерела в Брюсселі повідомили, що ім’я Фріланд з’явилося восени минулого року. Серед її переваг CBC News перелічує знання політики та історії Східної Європи, володіння англійською, українською, російською, польською, французькою, іспанською та італійською мовами. Знання Христею Фріланд Росії та внутрішньої роботи Кремля, на тлі розв’язаної Москвою війни, було б ще одним великим плюсом.