Окремим питанням, яке обговорювали на нараді керівників структурних підрозділів під головуванням новопризначеного очільника Запорізької обласної військової адміністрації, було розглянуто стан економіки області під час війни та перспективи на 2023 рік.
Так, в.о. директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі ЗОВА Людмила Грабчилєва зазначила, що серед основних напрямів у роботі Департаменту є забезпечення соціально-економічного планування розвитку області, продовольчої безпеки та стабільної цінової ситуації на споживчому ринку, підтримка постійного діалогу з бізнесом.
– Завдяки активній соціальній позиції власників торговельних мереж на сьогодні забезпечено 100 % заповнення складів продуктами та торгових залів товарами першої необхідності, 78 % магазинів найбільших торгових мереж області обладнані генераторами, – зазначила посадовиця.
Воєнні дії насамперед вплинули на втрату економічного потенціалу області. Враховуючи дію негативних тенденцій, а також той факт, що підприємства працюють на мінімальних потужностях очікується, що за підсумками 2022 року скорочення рівня промислового виробництва складатиме до 55 % до рівня 2021 року. Якщо у 2023 році економічні дисбаланси вдасться більш-менш врегулювати, то прогнозується отримати збільшення промислового виробництва на рівні 3-х %.
Щодо сільського господарства, яке завжди було однією із базових галузей економіки області. У 2022 році індекс сільськогосподарської продукції очікується на рівні лише 14 %. Це, зокрема, обумовлюється тим, що майже 85% площ зібрання врожаю знаходиться на тимчасово окупованій території, а також надвисокою порівняльною базу 2021 року, коли виробництво зернових культур досягло найбільшого результату за всі роки незалежності країни. Людмила Грабчилєва зазначила, за умови незмінності ситуації сьогодення впродовж 2023 року збільшення виробництва сільськогосподарської продукції прогнозується на рівні 1,4 %. Проте, за умови деокупації територій області, обсяги сільськогосподарського виробництва зростатимуть більш випереджаючими темпами.
Війна призвела до істотних негативних змін і на ринку праці. Враховуючи тенденції в економіці, насамперед у промисловому комплексі регіону, який забезпечував понад 42 % валового регіонального продукту, очікується, що у 2023 році рівень безробіття становитиме понад 20%.
Також, Людмила Грабчилєва розповіла, що тимчасова окупація більшості районів області істотно вплинула на мережу надання адмінпослуг. На початок 2023 року функціонує лише 25 об’єктів, а саме: 11 ЦНАП-ів, 9 віддалених робочих місць адміністраторів та 5 територіальних підрозділів. З метою відновлення доступу громад до реєстрів та інформаційних систем Департаментом організовано та налагоджено взаємодію з відповідними Міністерствами, які є утримувачами цих реєстрів. На початок 2023 року до облдержадміністрації звернулися 15 громад щодо поновлення доступу до 25 реєстрів, поновлено доступ 12 громадам до 22 реєстрів. – З перших днів війни окрім завдань, які безпосередньо відносяться до компетенції та повноважень, Департамент здійснює функції пов’язані із забезпеченням продовольчої безпеки області. Зокрема, завдяки налагодженій співпраці з представниками малого та середнього бізнесу, було організовано тимчасове використання складів окремих підприємств для безоплатного зберігання гуманітарних вантажів. Також надзвичайної актуальності під час війни набули питання відшкодування збитків постраждалим, та захисту систем, об’єктів і ресурсів, які є критично важливими. Наразі Департаментом забезпечується реалізація низки заходів щодо організації та координації роботи, пов’язаної із визначенням шкоди та збитків, захисту критичної інфраструктури, – доповіла Людмила Грабчилєва.
Департамент культури та інформаційної політики