Проблема дисбалансу в економіці України існує через те, що гривні постійно забагато.
Теперішня влада в Україні за темпом витрат золотовалютних резервів перевершила б попередній режим, якби мала такий шанс: хронічний перекіс на валютному ринку в країні передусім пов'язаний з тим, що гривні "постійно забагато". Про це пише експерт Любомир Шавалюк.
"Численні дисбаланси в економіці України, через які гривня потрапляє в систему ніби нізвідки (її змушений друкувати НБУ, щоб уникнути колапсу окремих контрагентів), визначає хронічний перекіс на валютному ринку. Проблема не втому, що долара немає, а в тому, що гривні постійно забагато", — пише автор.
Відтак, на думку експерта, теоретично девальвація нацвалюти може тривати вічно, а практично – доки не виснажаться золотовалютні резерви або не увірветься терпець кредиторів.
Автор нагадує: у своєму виступі перед депутатами Гонтарева зазначила, що за три роки правління режиму Януковича на підтримку курсу 8 грн/$ було витрачено $23 млрд.
"Якщо рахувати коректно, то сюди треба додати ще $2,4 млрд – саме на стільки за цей час зріс зовнішній державний і гарантований державою борг (ще $8,1 млрд режим позичив у 2010-му)", — зазначає експерт.
За нової ж влади ЗВР із кінця лютого зменшилися майже на $8 млрд (за Гонтаревої – майже на $10 млрд), борги збільшилися на $2,6 млрд, а реальний курс долара – на 127% (за теперішнього голови НБУ – на 78%).
"Можна не сумніватися, що нинішня влада за темпом спалення резервів перевершила б попередній режим, якби мала шанс. І це за тризначного знецінення гривні!", — наголошує Любомир Шавалюк.
"Тому коли очільниця НБУ каже про те, що війна та спекулянти – основні причини девальвації, то чи можна адекватно сприймати такі слова? Війна має великий вплив на курсоутворення, а економічні дисбаланси – ще більший. А про спекулянтів узагалі смішно згадувати", — додає він.