Як Яресько кинула Порошенко в обійми Яценюка.
Боротьба за прем'єрське крісло, схоже, вийшла на новий виток у зв'язку з несподіваним камбеком з боку Наталії Яресько. Ще буквально два тижні тому її називали головним претендентом на посаду голови уряду України. Проте вона впевнено спростовувала цю інформацію, посилаючись на відсутність відповідних амбіцій.
Втім, як ми бачимо, пройшло трохи часу і з'явилися амбіції. Щоправда, залишається відкритим питання, наскільки реалістичним є її похід за прем'єрським кріслом, і не є дана різка поведінка Яресько сигналом західних партнерів офіційному Києву?
Варто нагадати, що ще два тижні тому в ході закритих переговорів з президентом Петром Порошенком прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком нинішній міністр фінансів поставила цілий ряд жорстких умов, за яких вона готова зайняти прем'єрське крісло. Головна з яких полягала в тому, що формування нового складу Кабміну відбувалося б не за партійними квотами, а люди набиралися б виключно «під» Яресько. Вся ця схема, на її думку, повинна була виглядати наступним чином: БПП і НФ голосують в парламенті за новий уряд, підтримують пакет непопулярних законопроектів, проте своїх людей в уряд не делегують.
Такий варіант очікувано не сподобався Порошенко, який не хоче втрачати контроль над цілим рядом сфер впливу в Кабміні. Втім, особливого захвату не відчував і Яценюк, який при такому сценарії залишався без своїх двох міністрів – глави МВС Арсена Авакова та керівника Мін'юсту Павла Петренко. Так, що варіант з призначенням Яресько швидко спочив у бозі. У всякому разі, так здавалося…
Тим часом, вся увага ЗМІ прикута на Володимира Гройсмана, якого стали називати головним фаворитом гонки. Втім, підтримка Порошенко і лояльність парламентаріїв нинішнього голови ВР компенсувалася відверто прохолодним ставленням до Гройсмана з боку Заходу через небажання посилювати Порошенко. І нічого зробити з цим Порошенко не зміг. Не допомогла й поїздка Гройсмана у Брюссель. І якщо з ЄС Порошенко вже навчився блефувати і красиво обходити свої обіцянки, то зі Штатами такі фокуси явно не проходять.
Схоже, саме Вашингтон і влаштував операцію з використанням Яресько, яка полягала в «зливі» Гройсмана. За інформацією «Четвертої влади», буквально за годину до появи відповідної заяви з боку Яресько, президент Петро Порошенко розмовляв по телефону з віце-президентом США Джо Байденом. Згідно прес-релізу Банковій, віце-президент США заявив, що американська сторона буде продовжувати надавати допомогу Україні на шляху реформ, а також «підтримав зусилля глави держави щодо якнайшвидшого врегулювання політичної кризи на основі формування проєвропейського реформаторського уряду».
Буквально через годину після цього в соцмережах було опубліковано заяву Яресько, яка заговорила про готовність до роботи на чолі уряду, а також виступила за «деполітизацію» економічних процесів. Справитися з такими завданнями, за словами Яресько, може тільки технократичний уряд. Команда, як вона зазначила, «нічиїх» людей…
Своїм виходом з-за лаштунків Яресько, по суті, поховала сценарій Банкової з просуванням Гройсмана. Як не крути, а нинішній голова ВР на технократа, якого так хоче бачити громадськість, явно не тягне. Вміння домовлятися зі всіма і про все, неконфліктність – ось головні козирі Гройсмана. Але для проведення реформ дані якості – ні до чого. З іншого боку, у самій Яресько шанси стати прем'єром – близькі до нуля. Причина банальна – за неї не хочуть голосувати дві головні фракції – БПП і НФ, яким поява такого уряду не обіцяє нічого доброго…
В БПП вже акуратно почали зіскакувати з даної теми. Відповідаючи на питання, чи підтримає БПП домагання Яресько на прем'єрське крісло, Фриз сказала одному з видань, що її політсила має намір обговорити «питання кандидатур в новий уряд і своє бачення його програми на майбутньому з'їзді». Проблема в тому, що цей з'їзд повинен був пройти спочатку в середу, після чого був перенесений на четвер, а зараз балансує між п'ятницею і суботою. При цьому не виключений варіант того, що з'їзд взагалі перенесуть на більш пізні терміни.
Якщо ж говорити про «Народний Фронт», то слід враховувати, що поява Яресько вигідна Яценюку в тому плані, що Порошенко заради збереження впливу в Кабміні явно буде змушений сідати за стіл з набагато більш договороздатним персонажем – тобто з Яценюком. Неприязні стосунки навряд чи стануть перешкодою, коли Порошенко і Яценюк стануть ділити Кабмін на двох.
У Порошенка залишилося не так вже багато часу для того, щоб поставити жирну крапку в питанні подальшої долі нинішнього Кабміну. Мова йде про менше двох тижнів: далі у нашого президента кілька дуже важливих офіційних візитів. Зокрема, на початку квітня він збирається відвідати США, а після цього 5 – 7 квітня здійснить візит в Японію. Враховуючи той факт, що розгойдування Кабміну вже призвело до припинення виділення кредиту з боку МВФ, якщо все залишиться так як є, підтримку (тобто гроші) Порошенко у західних партнерів навряд чи отримає…