Відео, на якому зображений кіт на прізвисько Тейтерс, було надіслано з відстані майже 19 мільйонів миль завдяки демонстрації лазерного зв’язку НАСА, що стало історичною віхою.
Експеримент NASA Deep Space Optical Communications 11 грудня передав потокове відео надвисокої чіткості з рекордної відстані 19 мільйонів миль (31 мільйон кілометрів, або приблизно у 80 разів більше відстані Земля-Місяць). Ця віха є частиною демонстрації технології NASA, спрямованої на потокове передавання відео та інших даних із дуже високою смугою пропускання з глибокого космосу, що дозволить людям здійснювати майбутні місії за межами орбіти Землі.
«Це досягнення підкреслює нашу відданість розвитку оптичного зв’язку як ключового елементу для задоволення наших майбутніх потреб у передачі даних», — сказала заступник адміністратора NASA Пем Мелрой. «Збільшення нашої пропускної здатності має важливе значення для досягнення наших майбутніх дослідницьких і наукових цілей, і ми з нетерпінням чекаємо подальшого розвитку цієї технології та трансформації способу спілкування під час майбутніх міжпланетних місій».
Демонстрація передавала 15-секундне тестове відео за допомогою передового інструменту під назвою літочний лазерний трансивер. Відеосигналу знадобилася 101 секунда, щоб досягти Землі з максимальною системною швидкістю передачі даних 267 мегабіт на секунду (Мбіт/с). Здатний надсилати та приймати сигнали ближнього інфрачервоного діапазону, інструмент випромінював закодований лазер ближнього інфрачервоного діапазону на телескоп Хейла в обсерваторії Паломар Каліфорнійського технологічного інституту в окрузі Сан-Дієго, Каліфорнія, звідки його було завантажено. Потім кожен кадр із циклічного відео надсилався «в прямому ефірі» до Лабораторії реактивного руху НАСА в Південній Каліфорнії, де відео відтворювалося в реальному часі.
Цей 15-секундний ролик показує перше відео надвисокої чіткості, надіслане за допомогою лазера з глибокого космосу, на якому зображено кота, на ім’я Тейтерс, який женеться за лазером із накладеною тестовою графікою
Демонстрація лазерного зв’язку, яку запустили разом із місією NASA Psyche 13 жовтня, призначена для передачі даних із глибокого космосу зі швидкістю 10 у 100 разів більше, ніж найсучасніші радіочастотні системи, які сьогодні використовуються в далеких космічних місіях. Коли Психея подорожує до головного поясу астероїдів між Марсом і Юпітером, демонстрація технології надсилатиме сигнали з високою швидкістю передачі даних на найбільшу відстань до Червоної планети від Землі. Таким чином, він прокладає шлях для зв’язку з вищою швидкістю передачі даних, здатного надсилати складну наукову інформацію, зображення високої чіткості та відео на підтримку наступного гігантського стрибка людства: відправлення людей на Марс.
«Одна з цілей — продемонструвати здатність передавати широкосмугове відео на мільйони миль. Ніщо на Psyche не генерує відеодані, тому ми зазвичай надсилаємо пакети випадково згенерованих тестових даних», — сказав Білл Кліпштейн, керівник проекту технічної демонстрації в JPL. «Але щоб зробити цю важливу подію більш незабутньою, ми вирішили попрацювати з дизайнерами з JPL, щоб створити веселе відео, яке відображає суть демонстрації в рамках місії Psyche».
Котяча частота
У завантаженому перед запуском короткому відео надвисокої чіткості зображено помаранчевого смугастого кота, на ім’я Тейтерс, вихованця співробітника JPL, який женеться за лазерною указкою з накладеною графікою. Графіки ілюструють кілька функцій із технічної демонстрації, як-от орбітальний шлях Психеї, купол телескопа Паломар, а також технічну інформацію про лазер і його швидкість передачі даних. Також демонструються частота серцевих скорочень, колір і порода Тейтера.
«Незважаючи на передачу з відстані за мільйони миль, він міг надіслати відео швидше, ніж більшість широкосмугових з’єднань з Інтернетом», — сказав Раян Рогалін, керівник електронного приймача проекту в JPL. «Насправді, після отримання відео в Паломарі, воно було надіслано до JPL через Інтернет, і це з’єднання було повільнішим, ніж сигнал, що надходить із далекого космосу. DesignLab JPL виконали чудову роботу, допомогвши нам продемонструвати цю технологію – усі люблять Taters».
Існує також історичний зв’язок: починаючи з 1928 року маленька статуетка популярного мультиплікаційного персонажа Кота Фелікса була показана в телевізійних тестових трансляціях. Сьогодні відео з котами та меми є одними з найпопулярніших в Інтернеті.
Віха за віхою
Ця остання віха сталася після «першого світла» 14 листопада. Відтоді система продемонструвала вищу швидкість передачі даних і підвищена точність наведення під час щотижневих перевірок. У ніч на 4 грудня проєкт продемонстрував бітрейт низхідної лінії зв’язку 62,5 Мбіт/с, 100 Мбіт/с і 267 Мбіт/с, що можна порівняти зі швидкістю завантаження через широкосмуговий Інтернет. За цей час команда змогла завантажити загалом 1,3 терабіта даних. Для порівняння: місія NASA Magellan на Венеру передала 1,2 терабіта протягом усієї своєї місії з 1990 по 1994 рік.
«Коли ми досягли першого світла, ми були схвильовані, але водночас і обережні. Це нова технологія, і ми експериментуємо з тим, як вона працює», — сказав Кен Ендрюс, керівник проекту польотів у JPL. «Але тепер, за допомогою наших колег Psyche, ми звикаємо працювати з системою і можемо зафіксувати космічний корабель і наземні термінали довше, ніж могли раніше. Під час кожної каси ми дізнаємось щось нове». Джерело