Стан полоненого херсонського волонтера Миколи Петровського суттєво погіршився. Рідні впізнали його на відео на російському телебаченні. Хоч обличчя чоловіка “замалювали”, але голос не змінили. Про це Суспільному розповіла наречена Миколи Даяна Демченко.
28-річний Микола Петровський від початку окупації Херсона розвозив продукти малозабезпеченим, допомагав евакуюватись. Сам виїжджати не захотів – вирішив лишитись і допомагати. 27 березня 2022 року він поїхав на зустріч у центр Херсона і не повернувся. Його затримали російські військові. Пів року родина не знала, де він перебуває.
“Він перебуває у другому СІЗО в Сімферополі. Вже 10 місяців там. Всіх засуджених українських полонених вони тримають окремо. У новому СІЗО, в новому блоці, яке вони спеціально для цього зробили. З Херсона дуже багато хлопців там в Сімферополі зараз перебувають. Хлопців незаконно повивозили, з мішками на голові, побитих і закатованих”, — розповіла Даяна.
З відео допиту, який показали по російському ТБ, рідні 28-річного Миколи побачили на ньому сліди тортур.
“Коли вони проводили допит, показали, як вони його ведуть з камери в наручниках. На зап’ястях рук чітко видно рубці від наручників. Ми до цього не знали, де він саме перебуває і чи живий. Він був пів року там. По слідах на руках ми зрозуміли, що з ним робиться там. Те що його катують, це 100%. У Колі — протез і він ніколи не шкутильгав так, як шкутильгав там, на відео”,— сказала дівчина.
Про стан здоров’я свого нареченого Даяна дізнається від адвоката. З самим Миколою російські військові забороняють спілкуватись.
“У нього виразка шлунку, у нього немає ноги, проблеми із зубами, бо його катують. Це ми точно знаємо. У нього великі проблеми із зубами, із шлунком. У нього просто пухне живіт від голоду. І ще адвокат нам став казати, що психологічний стан у нього поганий”,— сказала Даяна.
Російські військові звинувачують Миколу Петровського у шпигунстві: начебто він передавав координати військ РФ, по яких ЗСУ завдали ударів. За словами Даяни, Микола не визнає своєї провини. Суд над ним призначений у лютому.
“Ми чекаємо цього суду. Сподіваємося, що після нього може бути обмін. Сподіваємося на це. Але окупанти не підтверджують його. У нас немає інформації , що його будуть міняти після суду. Ми не знаємо що вже робити”, — розповіла Даяна Демченко.
За словами Даяни, на звернення про обмін українська сторона говорить, що цивільних важче обмінювати, аніж військових.