Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль вважає, що новий закон про освіту обмежує права національних меншин.
Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль закликав президента України Петра Порошенка ветувати новий закон про освіту, повідомляє прес-служба губернатора, передає Ukr.Media.
Москаль вважає, що ухвалений депутатами закон про освіту не відповідає Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, яку Україна ратифікувала в 2003 році, а також закону "Про національні меншини в Україні" за міжнародними договорами.
На думку закарпатського губернатора, ряд положень прийнятого закону суперечить двосторонніми договорами України з Молдовою, Румунією та Угорщиною, які передбачають зобов'язання України щодо забезпечення мовних прав національних меншин.
У прес-службі підкреслюють, що згідно ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів права і свободи людини, що закріплені Конституцією України, не можуть бути скасовані і не допускають звуження обсягу існуючих прав і свобод, привілеїв і обмежень за ознаками раси, етнічного та соціального походження, за мовними або іншими ознаками.
Згідно ст. 53 Конституції України, громадянам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою.
"Особливо хочу підкреслити, що представники національних меншин, які живуть на Закарпатті, є законослухняними громадянами України і прагнуть у повному обсязі володіти державною мовою. Враховуючи це, звертаюся до президента України Петра Порошенка з проханням ветувати прийнятий закон або повернути його у Верховну Раду України з правками", – заявив Москаль.
5 вересня парламент прийняв у другому читанні і в цілому законопроект №3491-д "Про освіту", ініціативу підтримали 255 народних депутатів України.
Документ вводить 12-річна шкільна освіта, посада освітнього омбудсмена і передбачає, що оклад педагогів буде залежати від підсумків їх сертифікації. Також розширено використання української мови в сфері освіти.
"Підхід, який там закладено, такий, що дошкільна і початкова освіта отримуються на рідній мові. Під час навчання в початковій школі великий наголос робиться на оволодіння державною мовою. Починаючи з базової освіти ми здійснюємо навчання українською мовою", – сказала міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.