За словами Тимофія Милованова, мобілізацію по лотереї практикували під час обох Світових та війни у В’єтнамі
- Посилання скопійованоlink copied
Мобілізацію в Україні можна проводити за допомогою жеребкування чи лотереї. Таку практику раніше застосовували в США.
Про це нагадав колишній міністр економіки Тимофій Милованов.
“Більшість моїх читачів пишуть, що правильний підхід до мобілізації – через лотерею або жеребкування. Держава випадково витягує день і місяць. Ті люди які народились в ці дні мобілізуються, інші ні. І так роблять для кожної хвилі мобілізації”, – зазначив Милованов.
Колишній український чиновник зазначив, що мобілізацію за допомогою жеребкування чи лотереї раніше практикували в США – під час обох Світових та війни у В’єтнамі.
“Мене вразив підхід США. Довгий час у XX столітті вони вирішували, хто буде мобілізований через лотерею. Публічно, прозоро, витягувались номери дня і місяця народження. Всі, хто народився в той день певного віку, мобілізовувались. Так було у світові війни. Під час В’єтнаму механізм був складніший, але теж кого мобілізовувати обирали просто, прозоро, і випадково”, – зазначив Милованов.
Він зауважив, що такий механізм вважався неефективним, бо таким чином могли мобілізувати, наприклад, ключового вченого або інженера, який розробляв важливу зброю.
Як можна було уникнути мобілізації в США
Також Милованов звернув увагу на те, що в США можна було кількома способами уникнути мобілізації, зокрема:
- відкупитися великою на той час сумою грошей;
- знайти охочого замість себе.
“Справедливість вимагає, щоб всі були рівні та могли бути мобілізовані з однаковою ймовірністю і за однаковими правилами, від людей в селах до людей на Печерську, від безробітних до мільярдерів… Немає правильного рішення. Це питання політичне, яке мають вирішити політики з урахуванням настроїв суспільства. Всіх задовольнити неможливо. І доведеться щось принести у жертву: або справедливість, або ефективність, або і те і друге”, – підсумував Милованов.
Як відреагували у мережі
Проте, українці в соцмережі вкрай негативно відреагували на таку ідею колишнього міністра економіки. Зокрема, люди не вірять, що у разі лотереї чи жеребкування військовозобов’язані будуть у рівних умовах:
- “Ідеальне рішення! А можна ще через стендап”;
- “Можна ще на картах таро”;
- “З державою грати в азартні ігри – це себе не поважати. Якщо сів грати з шулером, то програв з самого початку”;
- “Чудова ідея. Давайте наступного разу так само вибирати уряд і парламент. Гірше точно не буде”;
- “Чесна мобілізація – це коли більше воюють ті, у кого більші статки. Адже у них є стимул захищати свою власність. Щонайменше 20 бригад можна сформувати на чолі з представником еліти. Це і будуть елітні війська. І будуть набирати воїнів за контрактом”;
- “Окремі потішні війська сформує “Квартал 95”;
- “Думаю, ніхто не повірить в те, що жеребкування буде чесним”;
- “Держава проводить цю лотерею. А рівень довіри до держави низький. Тому варіант, як у США, навряд чи буде у нас сприйнятливий. Утопія”.
Джерело