Зростаючий попит на долар з боку населення банкіри порівнюють з сезоном відпусток.
Українці вимітають з банківських кас готівковий долар. Фінансисти заспокоюють і кажуть, що паніки немає. Зростаючий попит пов'язаний з сезоном відпусток, а дефіциту готівки немає. За словами банкірів, в перше півріччя, навпаки, спостерігався навіть профіцит валюти. І якщо раніше клієнти долар в банки здавали, то з кінця літа-осені будуть викуповувати назад. Вже зараз фінансисти фіксують збільшення обсягів валютообмінних операцій, інформує Ukr.Media.
І якщо кілька років тому, під час глибокої девальвації, народ масово конвертував гривневі депозити у валютні, а деякі банки навіть запускали під це спеціальні програми, то зараз клієнти реагують вже більш спокійно, кажуть фінансисти. Вони пов'язують активізацію на роздрібному ринку виключно з сезонними факторами.
«Перші півроку люди здавали готівковий долар в банки, звідки він потрапляв на міжбанк. Зараз ми вступаємо в ту фазу ринку, яка триватиме до другої половини грудня — міжбанк буде нижче готівкового курсу долара через сезонні чинники на кшталт закупівлі газу під опалювальний сезон. І якщо до серпня люди в основному здавали валюту, то зараз будуть більше купувати», — розповів директор департаменту банкнотного банкінгу Індустріалбанку Андрій Львів.
І хоч попит зростає (хто купує $100, а хто і $2-5 тис.), готівки вистачить усім, запевняють банкіри. Літаки встигають підвозити необхідні обсяги готівки.
Готівковий долар зараз можуть постачати до України відразу кілька банків: Ощадбанк, Укрсиббанк, Правекс, Альфа. Але найбільш активним учасником цього ринку фінансисти називають Райффайзен Банк Аваль.
«Кількість рейсів, які завозять готівку до України збільшилася. Знову ж таки, якщо перші півроку банки її вивозили, то тепер завозять. Для ввезення валюти ніякої особливої ліцензії банку не потрібно. Спецдозволи необхідні тільки для компаній типу CIT (незалежна служба інкасації). Поки вони здійснюють тільки перевезення валюти, або завозять-вивозять валюту виключно через банк. Але найближчим часом чекаємо змін у законодавстві, яке має вирішити CIT-компаніям самим завозити-вивозити до країни валюту і містити власні каси перерахунку», — розповів Андрій Львів.