Росія, Великобританія, Китай, Франція і Німеччина запропонували створити спеціальний фінансовий механізм для розрахунків з Іраном в обхід санкцій США.
Говориться в спільній заяві країн-учасниць угоди, яка була оголошена після міністерської зустрічі в ООН. В Євросоюзі цю ідею підтримали, інформує Ukr.Media.
«Беручи до уваги нагальну необхідність і відчутні результати, вітали учасники практичні пропозиції з підтримки і розвитку каналів оплати, зокрема ініціативу створення механізму спеціального призначення (Special Purpose Vehicle) для полегшення платежів, пов'язаних з експортом Ірану, включаючи нафту», — цитує агентство заяву.
Верховний представник ЄС із закордонних справ Федеріка Могеріні заявила, що рішення про створення такого механізму вже прийнято і фахівцям належить зустрітися для обговорювання деталей. «На практиці це означатиме що країни-члени ЄС створять юридичну особу для проведення законних фінансових угод з Іраном і це дозволить європейським компаніям продовжити торгувати з Іраном в рамках законів ЄС, залишаючись відкритими для інших партнерів», — розповіла Могеріні.
Як зазначає агентство, кілька європейських дипломатів повідомили, що ідея SPV полягає у створенні бартерної системи, схожої з тією, яку в СРСР під час " Холодної війни використовували для обміну іранської нафти на товари з Європи. Деякі дипломати були скептично налаштовані щодо ідеї створення механізму для розрахунків з Іраном, оскільки уразливість нової системи полягає в тому, що через неї США можуть змінити свої закони про санкції.
Спільний комплексний план дій (СВПД), який також називають «ядерною угодою з Іраном», був укладений влітку 2015 року. Його підписали Росія, Іран, США, Китай, Великобританія, Німеччина і Франція. В рамках угоди Тегеран припиняв свою ядерну програму в обмін на зняття санкцій.
У травні 2018 року американський президент Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди і введення нових санкцій. Частково їх встановили в серпні, з листопада повинен запрацювати другий санкційний пакет, що передбачає обмеження на імпорт іранської нафти.