Зона бойових дій та лінія фронту інколи змінюється. Наші воїни метр за метром звільняють нашу рідну землю – ціною власного життя. Але ні для кого не таємниця, що ворог інколи перевищує живою силою, та нам іноді доводиться відходити на заздалегідь підготовані позиції. В Донецькій області зміна лінії фронту відбувається майже щодня. Команда очільників регіону та «Білих янголів» вивозять родини під обстрілами, без певних речей. Тому влада заздалегідь піклується та радить евакуюватись до більш безпечних регіонів.
Нещодавно на Донеччині знов оголосили про примусову евакуацію ще з дев’яти населених пунктів. За інформацією Мінреінтеграції, «відповідне звернення Донецької ОВА було розглянуто на засіданні Координаційного штабу з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану. Учасники одностайно проголосували за проведення примусової евакуації дітей ще із дев’яти населених пунктів Донецької області, які знаходяться поблизу районів ведення бойових дій. Йдеться про Ямпiль, Зарiчне, Торське, Opixyвaтку, Никонорiвку, Малинiвку, Тихонiвку, Васютинське та Рай-Олександрiвку. Через складну безпекову ситуацію та ворожі обстріли звідти буде примусово евакуйовано 130 дітей».
Наша редакція з великим трудом змогла додзвонитись до мешканки селища Никонорiвки, пані Лідії. Розмова вийшла недовгою.
– Доброго дня, скажіть будь-ласка, ви вже чули про примусову евакуацію з вашого населеного пункту?
– Так, нам сільський голова вже озвучив цю інформацію.
– Яка у вас родина? Чи є діти? Що збираєтесь робити?
– У мене велика родина. Звісно, є діти – шести та восьми років. А ще старенькі батьки, брат – інвалід дитинства. Я у розпачі, і що робити – не знаю.
– Куди Вам пропонують евакуюватись і в які умови?
– Це Кіровоградська або Житомирська області. Умови… Це як завжди садочки, школи, або спортивні комплекси. В мене старенькі батьки, вони з великим трудом пересуваються по хаті, брат-інвалід, якого я сама доглядаю, він несамостійний. А ще мої діти, господарство. Ми і так мешкаємо дуже скромно, а там – це повні злидні. І ви розумієте, що мешкати у школах і садочках – це теж небезпечно, загарбники руйнують їх у першу чергу. Мені дуже страшно. Куди я подіну тварин? Моя корова там не потрібна, та й не вивезуть її.
– Є фонди які допомагають евакуюватись за межі країни, і є дуже непогані відгуки. Може, спробуєте з ними поспілкуватись?
– Так, нам пропонували виїхати до Німеччини, Болгарії. Але я розумію, що це назавжди, а поки я не готова прийняти таке рішення. Може, почати думати та ризикнути.
– Я довго не могла до вас додзвонитися. Це через обстріли?
– Так, зв’язку майже немає. Дуже часто зникає світло, інколи його нема по три дні.
– Обстрілів багато? Куди ви ховаєтесь?
– Інколи тиша. А інколи ми сидимо у погрібі з дітьми. Батьки, на жаль, не мають змоги туди спуститись. І ці години для мене – пекло.
– Як у таких умовах діти будуть учитись?
– Я не знаю, якщо чесно. Дуже молю Бога, щоб допоміг нашим хлопцям і вони відігнали від нас рашистів.
Зв'язок перервався і ми не змогли закінчити розмову. Наступного дня я знов зателефонувала, щоб дізнатись, чи всі цілі та живі. Все у них поки що добре. Домовились, що якщо вони все-таки зберуться виїжджати, то ми зв’яжемось.
На жаль, багато родин змушені покинути свої домівки. Кинути все, що збудували, зробили і накопичили за роки життя – та починати все наново. І вже не має значення де – в Україні або за кордоном. Стрес та емоційне навантаження в усіх, мабуть, однакове. Доводиться зважувати усе на терезах. На одній шальці – реальна небезпека «прильоту» прямо на власне подвір’я. На іншій – поневіряння в інших краях, де доводиться починати з чистого аркуша. І бозна, який вибір є правильним. Але перед цим вибором щодня постають тисячі людей у прифронтових містах і селах.
На сайті Донецької обласної адміністрації dn.gov.ua є інформація щодо того, куди можливо евакуюватись, та багато іншої корисної інформації. «Триває обов'язкова евакуація цивільних мешканців Донецької області. Відповідно до рішення Урядового Координаційного штабу з 18 квітня 2023 року обов’язкова евакуація здійснюється до Житомирської області. Звертаємо увагу, що починаючи з 8 липня евакуація до Житомирської області здійснюватиметься спеціальним поїздом, 1 раз на 8 днів по парних днях.
Щоб безкоштовно виїхати до безпечного регіону та врятувати свою родину від постійних обстрілів, треба залишити заявку за одним із номерів телефону: 098-890-33-18 або 066-285-62-90. Якщо ж у вас на утриманні є тяжко хворі чи особи з інвалідністю і ви хочете евакуювати їх, вам допоможуть за номерами: 099-710-48-72, 099-311-53-36, 099-311-53-14, 096-108-60-48, 096-108-52-24.
Після цього вам потрібно буде дістатися до місця збору, звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного потягу у Покровську. Місце збору можна дізнатися за вищевказаними номерами. Потяг доставить вас у Житомирську область, де можна тимчасово оселитися безкоштовно.
Влада надає такі соціальні гарантії: безкоштовне житло у закладах комунальної власності (визначених місцями компактного проживання) Житомирської області; щомісячна виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам; гуманітарна, психологічна, медична допомога тощо.
Будь-яка інформація про евакуацію дуже важлива, її варто запам’ятати або зберегти. Але в будь-якому разі перш за все треба розраховувати на себе, на свої сили й ресурси. Допомога від держави є обмеженою: країна у війні має вкрай обмежені ресурси для соціальної підтримки, а корупція з початком минулорічного вторгнення не зникла магічним чином. Тож ВПО часто стикаються з затримкою виплат та несправедливим ставленням – це на додачу до звичайних проблем з облаштуванням на новому місці. Проте в нинішніх умовах це все одно може бути кращий вибір, ніж щоденний ризик смерті чи каліцтва від російської зброї.
Анна Старцева
Фото з відкритих джерел
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту «Хаб підтримки регіональних медіа». Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.