Міський голова Андрій Білоусов дав розгорнуте інтерв’ю журналістам одного з місцевих інформаційних сайтів стосовно майбутнього опалювального сезону.
В останні місяць-півтора в Україні багато говорять про майбутній опалювальний сезон: про можливі проблеми з газом, про готовність регіонів, про те, що нинішній сезон буде найскладнішим за всю історію незалежності країни.
Щоб з’ясувати, як насправді йде підготовка до зими та чого чекати мешканцям Кам’янського, наш кореспондент побував у мера міста Андрія Білоусова.
— Андрію Леонідовичу, добрий день! Як місто готується до зими, особливо на тлі тривожної інформації щодо України?
— Добрий день! Усі роботи йдуть за графіком. Сьогодні, як відомо, основна проблема України – природний газ. Я нагадаю, що ще кілька років тому ми почали робити все необхідне, щоб зменшити залежність Кам’янського від цього виду палива. Стартували на житлових масивах Соцмісто та БАМ, які, як відомо, раніше опалювалися ТЕЦ «ДніпроАзоту». За рахунок місцевого бюджету та інвесторів ці житлові масиви були переведені на електроопалення та пілети. Роботу було проведено справді колосальну – розробили всю проектну документацію, захистили у Мінрегіоні програму децентралізації опалення, модернізували внутрішньобудинкові електромережі, для незаможних придбали електробатареї. «Дніпрообленерго» значно посилило зовнішні електромережі та провело заміну трансформаторів. У результаті 600 багатоквартирних будинків та 22000 мешканців ось уже 2 роки користуються електроопаленням, і жодних нарікань немає. Згадайте, як свого часу скептики говорили чи не з кожної праски: мовляв, електроопалення – це авантюра, мережі не витримають, на Соцмісті та БАМі ось-ось настане колапс із теплом. А дивіться – все нормально працює, ці райони тепер не залежать ні від «ДніпроАзоту», ні від природного газу, що особливо важливо сьогодні, у період війни та економічної нестабільності.
Тепер щодо лівого берега. Там ми запросили інвестора, який встановив на лівобережній котельні вугільні котли, тобто на випадок проблем із газом ми маємо альтернативу. Хоча, якщо чесно, вугілля для нас сьогодні економічно невигідне. Дякуємо Президенту України Володимиру Зеленському та Прем’єр-міністрові Денису Шмигалю, які ухвалили дуже своєчасне рішення – зафіксували ціни на газ для підприємств теплогенерації на певному рівні, у разі цінових «стрибків» різниця компенсуватиметься з Державного бюджету. Тому топити газом нам зараз буде дешевше, ніж вугіллям. У разі якихось непередбачених ситуацій з газом весь житловий фонд і всі об’єкти лівого берега можуть опалюватися вугіллям, і ми сподіваємося, що уряд зможе допомогти з його постачанням.
— А як із центральною частиною міста?
– Тут основним постачальником теплоносія є Дніпровська ТЕЦ, яка усі роки продавала його «Тепловим мережам». З року в рік ці дві структури постійно конфліктували – через платежі, температуру та кількість теплоносія, борги тощо. Усе це вкрай негативно позначалося на теплопостачанні. Зараз цю проблему вирішено – ми передали Дніпровській ТЕЦ в оренду на 25 років усі тепломагістралі центральної частини міста, тепер ТЕЦ і виробник, і постачальник, і продавець тепла, тобто порядку буде значно більше. Як повідомлялося, наша ТЕЦ передана в управління НАК «Нафтогаз України». Там уже були певні напрацювання щодо переведення ТЕЦ на альтернативні види палива, щоб знизити залежність від газу. На жаль, через війну всі ці роботи призупинено, але я впевнений, що згодом вони відновляться. І те, що Дніпровська ТЕЦ в управлінні «Нафтогазу», вселяє певну впевненість – така серйозна державна структура, як НАК, навряд чи допустить, щоб підконтрольне їй підприємство залишилося без природного газу.
У місті на сьогоднішній день за рахунок інвестора 50% шкіл, дитячих садків, лікарень, інших соціальних об’єктів опалюються або можуть опалюватись, використовуючи вугілля чи пілети.
Тож, якщо підбивати підсумки, можна сміливо сказати – за кілька років ми максимально знизили залежність міста Каменське від природного газу, задіявши альтернативні види палива. Час показав, що свого часу ми зробили правильний вибір.
— А як триває технічна підготовка?
— Згідно з графіком. Щодня проводяться засідання Штабу з підготовки до зими, де керівники служб та підприємств звітують про виконану роботу та отримують завдання на найближчий період. Вже підписано 100% паспортів готовності житлових будинків до опалювального сезону, готові бюджетні установи, заготовлюється піщано-сольова суміш для посипання доріг, купуються запчастини та комплектуючі для роботи аварійної служби у зимовий період. Загалом усе йде за планом, – закінчує бесіду Андрій Білоусов.
30 серпня 2022