В громаді також було 13 ФАПів, 2 амбулаторії та станція швидкої допомоги. Повідомляється, що швидку допомогу розформували, майно забрали окупанти.
“Там в нас були машини, все було укомплектоване. Що зараз – пустота. Мали дві новозбудовані амбулаторії: в Іванівці і в Агайманах. Будувалися в рамках проєкту “Велике будівництво” – сучасні укомплектовані приміщення. Все для людей. Можна було зробити кардіограму і передати одразу дані на Херсон. Це телемедицина. Почали облаштовувати свою лабораторію, кабінет УЗД. Яка доля цих будівель зараз – не знаю. Мабуть, відсутність кадрів тримає окупантів та їх поплічників лише в межах Іванівської лікарні”, – говорить Віктор Дебелий.
Вахтовими методами зараз в Іванівській лікарні працюють російські військові медики. Цивільних представників лікарської професії, певно, вмовити працювати на “нових територіях” окупантам не вдається.
Окупаційний керівник Іванівки Олександр Васалатий не раз звітував Володимиру Сальдо про “кадровий голод”. Про це повідомляли пропагандистські ЗМІ.
“Знаєте, от тільки зараз багато чого стало більш зрозумілим. Маю на увазі події, які передували вторгненню росіян. До цього йшло, роками готувалась “база”. Ще у 2015 році, коли створювались громади, певні питання лобіювались тими, хто став основою колабораційного руху. І партії, які зайшли в селищну раду. Всього 26 депутатів: 9 від “Слуги Народу”, 6 – ОПЗЖ, 5 – Нам тут жити, 3 – Батьківщина, 3 – Удар. І от майже всі, хто з ОПЗЖ чи Нам тут жити – колишні регіонали. Вони і досі там”, – говорить Віктор Дебелий.
Щодо Олександра Васалатого, він розповідає, що це не місцевий житель. Мав родичів у Торгаях та судимість за розбій.
“Цей Васалатий зʼявився в громаді десь за пів року до вторгнення. І що він робить найперше? Він сидить, як сіра мишка, і вивчає соціальні прошарки. Але він не лізе до селищної ради, до педагогів, ще до когось. Він пішов у низи, оці знаєте, бандюківські. Він шукає неформальних лідерів, тих, хто незадоволений владою. Ніхто не задумувався, хто він такий, звідки він. Якийсь Саша, але він із цим друг і брат, і з цим. Нас, представників влади, ніколи він не чіпав і навіть на очі не попадався. Тепер ми робимо висновок, що його вже тоді прислали росіяни. Десь, мабуть, за місяців три до вторгнення в громаді почали спостерігати скупчення бандюкуватих хлопців. Група з 12 чоловік маршувала вулицями, поводилися зверхньо. Це все виглядало як рольові ігри, але звучали фрази “скоро ми тут будемо владою, прийде наш час, вам не довго осталося”. Васалатий з ними не маршував, але представники цього “руху” тепер активні посіпаки росіян. Іменем Російської Федерації, разом з Васалатим, вони конфіскували майно у фермерів та бізнесу”, – описує окупаційного голову Іванівки Віктор Дебелий.
До окупаційної адміністрації Іванівки росіяни не змогли набрати кваліфікованих кадрів. За словами законного голови, працювати туди пішли амбітні, але ображені долею люди і купка жадібних до грошей з числа жителів громади.
“Вмінь, знань, чогось такого їм не вистачало, щоб зайняти якусь посаду до вторгнення. Але власне “его” штовхало до “реалізації”. Тому надана окупантами нагода стати “владою” була використана”, – каже Віктор Дебелий.
Законна влада громади працює наразі віддалено. Розроблено детальний план щодо підготовки до деокупації, підтримуються звʼязки з благодійниками (понад 40 організацій отримали листи), переймається досвід роботи на територіях деокупованих громад правого берегу Дніпра.
“План деокупації у нас вже є. Підписані з благодійниками меморандуми. Як тільки громаду звільнять, ми готові заходити і працювати. На повноцінне відновлення і запуск роботи нам потрібно пʼять днів. Що більше, команда готова! 100% готовність. В реєстрах ми працюємо вже. По єВідновленню – ми працюємо. Відповідно, відновлено роботу ЦНАП, відділу соціального захисту населення та служби у справах дітей. У нас, до речі, виїхало 4 старости. Вони готові повертатись і брати на себе координацію певних дій по іншим старостатам громади, так само як і по своїм. До речі, з усіма старостами, що залишились там, крім одного, який пішов на співпрацю та був звільнений, призупинено трудові відносини до закінчення військового стану; із посадовими особами, які також на сьогодні залишаються на окупованій території, аналогічно, трудові відносини призупинено. Визначено місця для Пунктів незламності, точки видачі гуманітарної допомоги, розроблено покрокову схему відновлення роботи та життєдіяльності громади, визначено відповідальних осіб за усіма напрямками роботи. Підтримуємо армію, МНС, поліцію, впроваджуємо соціально-економічну програму підтримки мешканців громади, які виїхали з окупованої території”, – зазначає Віктор Дебелий.
Також він додає, що вже зараз громада має намір розробити потрібні проєкти щодо відновлення окремих об’єктів та території громади в цілому, щоб коли повернуться, не чекати та не втрачати час.
“Віримо у звільнення! Віримо в Перемогу! Іванівка була і буде Україною!”, – резюмує Віктор Дебелий.
Дана публікація була підготовлена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.