Село Благодатівка Калинівської громади було окуповане навесні 2022 року. Майже пів року тут пролягала лінія фронту та точилися тяжкі бої. За цей час внаслідок бойових дій у Благодатівці були пошкоджені майже всі будинки, деякі були повністю знищені.
У селі, яке стоїть на лівому березі Інгульця, було зруйновано більшість будівель.
Влітку 2023 року Благодатівка увійшла до списку населених пунктів, які відбудовувались в рамках програми “Пліч-о-пліч”.
Упродовж декількох місяців пошкоджені будинки відновлювали будівельні бригади з Волинської області. Результат їх роботи кореспондент МОСТ побачив на власні очі.
Дорогою до Благодатівки від центру громади бачимо незасіяні поля. Вони досі заміновані, але роботи з розмінування тривають.
“Сапери тут вчаться. Знаходять міни і боєприпаси різних систем і калібрів. Тут для них музей і навчальна лабораторія. Для росіян тут був такий полігон з випробувань всіх типів зброї”, – каже начальник Калинівської сільської військової адміністрації Максим Кожем’яка.
Всі посадки, де були позиції та поля перед та поза ними сильно заміновані. Заміновано і все узбережжя річки Інгулець.
За Калинівським на полі можна розгледіти невеличкі пагорби. Це протитанкові міни, які за тиждень-два покриє травою. Сапери працюють ледь не цілодобово, але масштаби мінувань – колосальні.
“У нас 16 тисяч гектарів землі в громаді. Якщо такими темпами будуть розміновувати — то це роботи на кілька років. Минулого року працювало шість груп по шість людей. Так от одна група знімала 160-190 мін за день”, – додає Кожем’яка.
Польовою дорогою заїжджаємо в село. Це центр старостату. Розбитих будинків тут багато, але будинків під новим дахами з металопрофілю більше.
Як розповів нам мешканець Благодатівки Олександр, після деокупації села його будинок залишився без даху, вікон та стелі, а стіни були побиті уламками російських снарядів.
«Оця ракета – я витягнув її з хати, – каже чоловік, показуючи ракету, яка лежить біля його двору. Оце все було розбите. В хаті була дірка», – згадує Олександр.
Він витрушує із залишку ракети від “граду” землю, перемішану з глиною і показує на телефоні відео, зняте півтора року тому, після повернення у звільнену Благодатівку.
Його будинок було зруйновано майже вщент. Чоловік повернувся і намагався відбудувати його своїми силами, але вдалося зробити небагато.
У будинку Олександра волинські будівельники відновили вікна, полагодили дах та фронтон, привели до ладу фасад будинку.
Староста Благодатівського старостинського округу Наталія Муравчук розповідає, що після деокупації настрій у людей був дуже пригнічений, адже їх село було напівзруйноване. Люди просто не знали як жити та що робити далі. Кожен намагався отримати будь-які будівельні матеріали, аби хоч якось відремонтувати власний будинок.