Труднощі зі створенням коаліції в новій Верховній Раді пов'язані не тільки з ідеологічними розбіжностями серед депутатів, але і з приналежністю переможців до різних груп впливу.
Останні вибори лише змінили схеми впливу олігархів на парламент.
Коломойський VS Льовочкін
«Деякі групи, раніше дуже могутні, істотно втратили в силі. В першу чергу мова йде про Рината Ахметова. Звичайно, депутати, орієнтовані на цього бізнесмена, в новий парламент потраплять, але їх буде менше, ніж раніше». Основна боротьба за вплив сьогодні йде між командою голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Ігоря Коломойського з одного боку і тандемом бізнесмена Дмитра Фірташа та екс-глави адміністрації президента Сергія Льовочкіна з іншого.
Гучний конфлікт між ними почався ще задовго до оголошення самих виборів, а з літа перемістився в публічну площину. Телеканал «Інтер» який належить Фірташу і Льовочкіну розгорнув справжню медиавойну проти Коломойського, звинувачуючи його в різних порушеннях закону. У відповідь підконтрольна співвласникові групи «Приват» телеканал «1+1» запустив в ефір сюжети, що викривають Фірташа і Льовочкіна.
«Потрібно дивитися, яку політичну силу підтримував у ході кампанії телеканал «1+1» Коломойського, а яку — «Інтер» Фірташа. Виходячи з цього можна судити, хто в яку фракцію буде контролювати. Можна сказати, що на цих виборах більше всіх виграли Коломойський і Льовочкін — Фірташ».
На цих виборах Коломойський підтримував «Народний фронт» та об'єднання «Самопоміч», а Фірташ з Льовочкіним — «Опозиційний блок» і Радикальну партію. Обидві сили зробили ставку на мажоритарників і спробували ввести своїх людей в партійний список «Блоку Петра Порошенка».
За інформацією джерела з оточення голови Дніпропетровської ОДА, в парламенті VIII скликання буде 112 депутатів, орієнтованих на Коломойського. Щоправда, співрозмовник видання уточнив, що деяких парламентаріїв до цього табору можна віднести досить умовно. «Низка депутатів готові до співпраці з багатьма людьми, деякі залежні одночасно і від Коломойського, і від Льовочкіна або від президента», — таким політикам можна віднести, наприклад, співголови групи «Економічний розвиток» Віталія Хомутинніка.
«У будь-якому разі поки що в нас перевага над Льовочкіним. У нього десь 50-60 осіб у Раді, при тому, що частина цих людей ще залежать і від президента», — запевняє джерело.
«Переміг на виборах, звичайно, Коломойський. Але його вплив на «Народний фронт» і «Самопоміч» не диктаторське. По дзвінку з Дніпропетровської ОДА голосувати вони не будуть». Перемога голови Дніпропетровської ОДА не безперечна. «Опосередковано група «Інтер» зможе впливати на більшу кількість фракцій і окремих депутатів, групи «1+1».
Представники «Правого сектора» в Раді
Частина парламентарів, яких можна сміливо записати в соратники Коломойського, обрані в мажоритарних округах. Деякі з них йшли навіть в округах Дніпропетровської області як висуванці «Блоку Петра Порошенко», хоча в самому партійному списку пропрезидентської партії таких були одиниці. Зокрема, місце у четвертому десятку списку отримав голова Одеської ОДА Ігор Палиця.
У мажоритарних округах Дніпропетровської області команді «Привату» вдалося провести п'ять депутатів. У тому числі лідера «Правого сектора» Дмитра Яроша і двох його помічників — Віталія Купрія та Андрія Денисенка. Взагалі, аналітики відносять до групи впливу Коломойського представників добровольчих батальйонів, яких достатньо в списках і «Народного фронту», і «Самопомочі» і які сьогодні ведуть переговори про створення коаліції.
«Свою роль будуть грати представники «Правого сектора» в Раді. Їх, думаю, багато хто побоюється, чим і скористається Коломойський. Де то вони голосом візьмуть, а де то інтонація буде відповідна».
Джерело з оточення голови Дніпропетровської ОДА повідомив, що представники «Правого сектору» та мажоритарники від «Свободи» створять свою групу в парламенті. Неофіційно підтримку цього проекту надає Коломойський. «Розглядався варіант, що координувати роботу групи буде Борис Філатов. Але вирішено, що офіційно він увійде в пропрезидентську фракцію».
Зазначимо, що депутати, яких відносять до групи впливу Коломойського, обрані в Раду і по мажоритарних округах на Західній Україні. А бізнес-партнер Палиці Юрій Савчук пройшов у парламент за списками «Народного фронту».
Опозиція влади
Головним інструментом впливу групи Фірташа — Льовочкіна стане фракція «Опозиційного блоку». Правда, види на неї мають і інші гравці. «Група Фірташа — Льовочкіна спробує впливати через фракцію партії «Опозиційний блок». Але тут можуть бути проблеми. Ця фракція — об'єднання вихідців з дуже різного середовища. Шуфрич близький до Медведчука, тоді як Ларін — соратник Льовочкіна. Впливати через цю фракцію Фірташу буде досить складно. Думаю, буде спроба впливати через Радикальну партію Ляшка. Очевидно, з цим пов'язані наполегливі спроби Ляшко увійти в коаліцію. Той навіть знизив градус свого радикалізму, щоб його не відкинули, а все таки включили в коаліційні розклади. Ляшко буде пробиватися нетиповими для нього методами».
Але саме під контролем Льовочкіна — Фірташа опинилася в Раді найвпливовіша група депутатів. «Крім того, що у них є фракція, яка набрала 10% на виборах, вони можуть розраховувати на ряд мажоритарників. Вже можна говорити, що вони будуть контролювати ряд посад, які влада пообіцяла опозиції. І тут вони впливовішими будуть, ніж Коломойський».
За словами джерела, у фракцію «Опозиційного блоку» можуть увійти близько 70 депутатів.
Інститут смотрящіх
В «Блоці Петра Порошенко» кажуть, що впливовою фігурою в Раді може стати Ігор Єремєєв, який створює сьогодні свою депутатську групу. За оцінками, у створенні пропрезидентського об'єднання разом з Єремєєвим бере участь екс-глава секретаріату президента Віктор Балога. У цю групу можуть увійти близько 80 парламентаріїв. Народний депутат Олександр Бригинець вважає такі оцінки завищеними. «Зараз вільними залишаються близько 50 депутатів. Вони будуть розділені на кілька груп, під контролем різних впливових людей. Не думаю, що всі вони підуть до Єремєєва», — сказав Бригінець в коментарі «УкрМедіа».
Групи впливу постараються зберегти в Раді інститут смотрящіх, який був характерний для парламенту попереднього скликання. «Вони будуть лобіювати інтереси Ігоря Коломойського, Петра Порошенка, Арсенія Яценюка та інших. До таких я віднесу заступника Коломойського Бориса Філатова, соратника Яценюка Андрія Іванчука або земляка президента Олександра Домбровського». Для зниження ролі груп впливу за необхідне прийняти закон про лобізм. Очікуємо, що парламент буде «штампувати» законопроекти, оскільки у політичних сил різні погляди на проведення реформ.
Ляшко і Тимошенко зіткнуться з перебіжчиками
Схеми впливу в парламенті змінилися. Адже депутатський корпус суттєво оновився. Нових людей провели «Народний фронт», «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка. Найбільш великою і впливовою силою стане президентський «Блок Петра Порошенка». Лояльною до президента буде група Єремєєва і Балоги.
Другий за впливовістю стане фракція НФ в союзі з фракцією «Самопомочі». До цієї групи має відношення Ігор Коломойський. Вони вже зараз синхронізують свої зусилля. Думаю, вони будуть триматися більш-менш разом.
Однак у лідера «Сапомочі» Андрія Садового є конкретні президентські амбіції. І цей факт, дратує Порошенко і Яценюка. Думаю, в майбутньому «Самопоміч» умовно розділиться на дві частини, одна з яких буде орієнтуватися на Коломойського і Яценюка, а інша — на Садового.
Група колишніх регіоналів у складі «Опозиційного блоку» завлечет до себе декількох самовисуванців. Чисельність цієї фракції буде до 70 депутатів. Впливати на неї має Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ. Особою і керівником цієї групи буде Олександр Вілкул. Юрій Бойко став першим номером списку не по своїй волі. Схоже, з Сергієм Льовочкіним, ще одним впливовим членом цієї фракції, лідерство Вілкула погоджено. По кампанії ПРО було видно, що фокус на Вілкула, а не на Бойка, якого було менше, скажімо, на телебаченні, ніж Вілкула.
Фракції Ляшко і Тимошенко занадто маленькі, щоб до них хто то прибився. Вони зіткнуться з проблемою перебіжчиків, які потягнуться до представництвам влади в парламенті. З «Батьківщини» побіжать в НФ, а з РПЛ — «Блок Порошенко».
Попереду багато внутрішніх конфліктів
Можна говорити, що в суперечці груп «1+1» та «Інтер» виграли перші. Але це тільки на перший погляд. Опосередковано група «Інтера» зможе впливати на більшу кількість фракцій і окремих депутатів, групи «1+1».
Особливістю цього парламенту буде його неспокійний характер. Керувати ним у ручному режимі не вийде — ні у президента, ні прем'єр-міністра, ні у олігархів. Керівники найбільших фракцій будуть відчувати труднощі з управлінням. У Раді вистачає громадських активістів, журналістів, представників добровольчих батальйонів, які будуть чинити опір методам закулісної політики. Належить багато внутрішніх конфліктів, як свого часу в «Батьківщині» між Арсенієм Яценюком і Анатолієм Гриценком. Але їх намагатимуться погасити умовляннями і підкупами. Жорсткою рукою керувати фракціями вже не вийде. Все це призведе до турбулентності в парламенті. Проте «тушки», думаю, з'являться нескоро — суспільство вкрай негативно ставиться до цього парламентського явищу.
Директора парламенту не буде
Конфлікт олігархів — лише частина цієї передвиборчої боротьби. Не варто розглядати її окремо. Роль олігархів присутній, але в цілому зменшилася. Основним центром кристалізації буде більшість, воно буде притягувати мажоритарників.
Вплив Ріната Ахметова і Дмитра Фірташа в загальноукраїнському масштабі знизився, в тому числі в парламенті. У той же час можна говорити про зростання впливу групи Ігоря Коломойського. Очевидно, що він зможе впливати на представників різних фракцій. Існує перебільшення, що він буде маніпулювати командирами батальйонів. Для них він союзник, але навряд чи начальник.
І навряд чи можна сказати, що Коломойський буде контролювати конкретну фракцію або групу. Роль такого контролера спробує взяти на себе заступник голови Дніпропетровської ОДА Борис Філатов.
Сьогодні говорити про тотальний контроль над парламентом з чиєю сторони не можна, зараз не часи Януковича. Може з'явитися директор парламенту в стилі Олександра Волкова, який маніпулював депутатами при Леоніді Кучмі. Тоді президент міг за своїм бажанням зняти прем'єр-міністра.
Президент і зараз буде найбільшим центром впливу в парламенті, але розклад сил буде достатньо збалансованим. Президентську фракцію будуть врівноважувати фракції «Народного фронту» і «Самопомочі».