Світовий ринок природного газу у 2021 році характеризується значно вищим рівнем волатильності, ніж у попередні роки. Великою мірою така ситуація зумовлена різного роду маніпуляціями, до яких вдаються основні експортери блакитного палива.
Для України цінові коливання на світовому ринку природного газу є дуже суттєвим чинником економічної безпеки, оскільки наша країна не може задовольнити потреби господарського комплексу за рахунок власних джерел.
На думку українського економіста Олександра Гончарова, яку він висловив на своїй сторінці у Facebook, ціни на газ у Європі можуть досягти і 3000 доларів за тисячу кубометрів, оскільки є сили, які спеціально та маніпулятивно женуть ці ціни вгору. Також, на його думку, вагомий вплив справляє військовий кейс довкола України.
«Ціна на газ на «Українській енергетичній біржі» на січень 2022 року буде коливатися від 50 до 60 тис гривень. Українські підземні сховища газу заповнені менш ніж на половину (на 11 грудня 2021 року запаси природного газу в українських підземних сховищах, за даними Оператора ГТС України, склали всього лише 15,47 млрд куб. м з максимальної ємності в 31 млрд куб. м)», – зазначає Гончаров.
Зазначимо, що навколо запуску Північного потоку–2 спостерігається значна кількість маніпуляцій, що однозначно закладає додатковий потенціал для зростання ціни на природний газ на світовому ринку. Також відмова Брюсселя щодо укладання довгострокових контрактів на поставки газу може також сприяти зростанню ціни на блакитне паливо аж до 3000 доларів за тисячу кубометрів.
Економіст