Ігрова індустрія велика та різноманітна — вона охоплює безліч жанрів і форматів: спортивні та електронні, контактні та інтелектуальні, тактичні та стратегічні… Але головний розподіл проходить по лінії азарту. Та як визначити, є гра азартною, чи ні? В цій статті розберемо ключові особливості обох категорій та дослідимо ознаки, що роблять гру азартною.
Ключові відмінності
Азартні ігри: стратегія та випадок
В гемблінгу гравці роблять ставки на непередбачувані результати випадкових подій в таких іграх, як, наприклад, покер, блекджек і рулетка. Основною метою є виграш грошової винагороди, що відрізняє їх від не-азартних ігор. До речі, найбільші виграші у Jokerwin. Крім випадку та вдачі гравцю може допомогти стратегія та планування.
Не-азартні ігри: тактика та майстерність
Не-азартні ігри, натомість, заохочують майстерність, тактику та співпрацю. Вони включають широкий спектр жанрів: від настільних та відеоігор, закінчуючи класичними та альтернативними видами спорту. Елемент випадковості теж присутній, але значно меншою мірою, ніж в азартних іграх. Ці ігри, в першу черу, пропонують гравцям відчуття досягнення, товариства та розваги, а не грошову вигоду.
Психологія гри
Азартні ігри: ризик та шанс на куш
Азартні ігри викликають у гравців захоплення через поєднання ризику та потенційної винагороди, як, наприклад Джокер Ігрові Автомати. Психологія гемблінгу досить складна та цікава, але якщо коротко, то гравець отримує порцію різних заохочуючих гормонів (нейромедіаторів) від різних елементів гри. Наприклад, можливість “зірвати банк” провокує приємні відчуття, спровоковані адреналіном. Натомість, сам виграш підкріплюється ейфорією від ендорфінів та дофамінів. Але, всупереч поширеному стереотипу, навіть програш може принести гравцю задоволення. Тож, підсумовуючи, психологічна сторона гемблінгу — своєрідні гормональні (а заразом і емоційні) американські гірки.
Не-азартні ігри: контрольований ризик та винагорода за майстерність
На противагу гемблінгу, не-азартні ігри, зазвичай, є більш прогнозованими, хоч і зберігають досить значний елемент невизначеності. Втім, ця невизначеність усе ж у більшій мірі залишається під владою гравців. Такі ігри заохочують саморозвиток, тренування, відточення навичок, розвиток комунікацій і командної взаємодії.
З точки зору психології вони діють простіше — дофамінові “дози” забезпечують винагороду за досягнення. Разом із тим адреналін додає яскравості від хвилювання та невизначеності результату.
Суспільне сприйняття та правові наслідки
Азартні ігри: від захоплення до заборони
Суспільство часто ставиться до азартних ігор контраверсійно: із занепокоєнням через потенційну залежність, фінансовий крах і негативні соціальні наслідки, та із захопленням — завдяки можливості миттєвого збагачення та романтичним образом гравця. У результаті багато юрисдикцій накладають обмеження або повну заборону на азартні ігри. В той же час, інші держави знаходять у цьому можливість до економічного розвитку та заохочують контрольований розвиток гемблінгу.
Не-азартні ігри: чим б дитя не тішилось…
Не-азартні ігри, загалом, користуються більш широким визнанням і меншою кількістю правових обмежень. Проте, певні жанри, як-то відеоігри зі сценами насильства, можуть зазнавати регулювання в деяких регіонах, але, зазвичай, вони мають широку суспільну підтримку через заохочення до комунікації та здорової конкуренції. Розмиті межі та гібридні ігри
Елементи азартних ігор в не-азартних іграх
Межа між азартними та не-азартними іграми іноді може бути розмитою, особливо у сфері відеоігор. Наприклад, «Скриньки здобичі», що так розповсюджені в сучасних відеоіграх, зазнали критики через їхню механіку, схожу на гемблінг, оскільки гравці витрачають реальну або віртуальну валюту на рандомізовані внутрішньо ігрові предмети чи атрибути. Системи платних бонусів у онлайн-іграх критикується зі схожих причин, хоч і не має так багато спільного з гемблінгом.
Азартні ігри, де важливу роль відіграють навички
І навпаки, деякі азартні ігри великою мірою базуються на навичках. Наприклад покер, блекджек, або ставки на спорт дозволяють гравцям використовувати свої знання та досвід, щоб впливати на результати. Також, якщо говорити про покер, межа між спортивними покерними турнирами та азартними іграми настільки розмита, що навряд знайдеться експерт, що може її пояснити.
Як сказав відомий гравець у покер Дойл Брансон: «Людина з грошима не зрівняється з людиною, яка використовує завдання». Ця його цитата стосувалася гемблінгу, але точно пасуватиме й до більшості не-азартних ігор. Тож, кожен вартий обирати розваги собі до вподобань. Головне — в будь-якому разі, памʼятати про відповідальну гру!