11.06.2024 15:14
В Україні зростає кількість охочих вирощувати горіхи. Серед них — Олег Валько, який займається такими насадженнями вже понад 10 років. За цей час добре вивчив особливості згаданих дерев і прагне створити їм якнайкращі умови. Про це повідомляє Високий замок, пише agronews.ua.
Починав із 20 горіхів у селі Волі-Жовтанецькій Львівського району. Поступово кількість насаджень збільшувалася (в тому числі й завдяки коштам грантової програми).
Тепер ентузіаст ділиться досвідом із початківцями. Тим, хто хоче закладати сад, радить починати з аналізу ґрунту, добору саджанців, які приживаються в регіоні.
У нього ростуть відомі сорти з Франції та США, що вважаються кращими. Чоловік їздив за кордон, брав участь у виставках, дослухався до порад тамтешніх фахівців.
За словами господаря, горіхи можна садити будь-коли, усе залежить від регіону. Якщо клімат засушливий, мало дощів, то, звичайно, краще робити це восени. На заході країни, де не бракує опадів, беруться за справу навесні.
Однак недостатньо посадити дерево. Важливий фаховий догляд. Лише тоді будуть хороші результати.
Горіх потребує правильного формування крони, а в перші два роки — проведення зелених операцій та весняних обрізок. Такі заходи слід закінчити за п’ять років. Згодом тільки видаляють сухі і зламані гілки.
Для домашнього садівництва Олег Валько рекомендує сорти Овата, Рубін, Карпатіка-Коголничану. Пригадує, як кілька років тому збирав перший урожай горішків Овата, що виявилися дуже смачними.
2019 року герой нашої розповіді завдяки державній підтримці висадив саджанці сорту Піщанський. Вони успішно пережили травневі приморозки та у місячному віці сформували зав’язі. Ці новоутворення ґазда обірвав (для посилення росту деревець). І всім радить робити таке ж.
Згодом продовжив закладати горішник на інших площах. Обирав як українську, так і іноземну селекцію, експериментував.
Загалом, господар на власному досвіді переконався, що сучасні інтенсивні сорти (для прикладу, Чандлер, Лара, Фернор, Серр, Піщанський), котрі роками показують високі результати та мають попит на ринку, повинні повністю замінити застарілі різновиди.
Одне з питань, яким наразі активно займається самовідданий чоловік, — переробка горіхів. Тепер воно надзвичайно актуальне.
Зауважимо, що разом із паном Олегом до війни висаджував горіхи й син Денис. Але з початком повномасштабної російської агресії він став на захист Батьківщини. Зі собою узяв на фронт безмежну любов до рідного краю, силу духу, витривалість та міцність горішка. Батько допомагає не лише своєму воїну, а й іншим, бере активну участь у волонтерському русі.