Експерти прогнозують курс до 41 гривні за долар
- Посилання скопійованоlink copied
З початку 2024 року курс гривні оновлює мінімальні значення.
З 1 січня НБУ вперше встановив офіційний курс гривні вище 38 грн/$. NV Бізнес звернувся до провідних економічних експертів, які озвучили свої очікування щодо курсу гривні у 2024 році
Що вплинуло на курс гривні у 2023 році
Перехід до керованої гнучкості курсу став найбільш визначною подією на валютному ринку 2023 року, але йому передувала низка інших важливих подій.
Як розповіла NV Бізнес директорка аналітичного департаменту та головна економістка Dragon Capital Олена Білан, завдяки заходам НБУ, стабільному зовнішньому фінансуванню та відмові від «друку гривні» для цілей бюджету в березні-квітні 2023 року суттєво знизився дефіцит валюти на міжбанківському ринку. Також звузився спред між готівковим курсом і офіційним, стабілізувались курсові очікування, а очікування щодо інфляції стабільно знижувались. «Нацбанк в процесі консультацій з МВФ розробив стратегію пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу і повернення до інфляційного таргетування, та в подальшому діяв відповідно до цієї стратегії, поступово готуючи ринок до зміни валютно-курсового режиму», — сказала вона.
Директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина відмітив, що НБУ утримує стабільність на валютному ринку з ІІІ кварталу 2022 року. «Перехід до фіксованого курсу, формування резервів від міжнародної фінансової допомоги та жорсткі валютні обмеження дали змогу регулятору мінімізувати фактор спекулятивного попиту на валюту. Готівковий курс гривні до долара США з останні 12 місяців зміцнився на 11% з 42,1 грн/$ до 37,5 грн/$. Таким чином, у 2023 році українська гривня увійшла до 10-ки найсильніших валют світу», — сказав він.
Директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський теж звертає увагу на те, що на початку жовтня 2023 року НБУ перейшов від фіксованого до керовано гнучкого курсу. За його словами, новий курсовий режим має посилити стійкість валютного ринку та стати механізмом для адаптації економіки до зміни внутрішніх і зовнішніх умов.
За словами керівника аналітичного відділу Concorde Capital Олександра Паращія, на валютну виручку також впливала ситуація з доступом експортерів до портів. «Після великої невизначеності у липні-вересні, ситуація суттєво покращилася, коли Україна вдалося забезпечити власний морський коридор», — сказав він.
На думку головного менеджера з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергія Колодія, у будь-якому разі, режим керованої гнучкості та поступова валютна лібералізація є елементами поступового повернення ринку до умов нормального функціонування.
Директор департаменту казначейсько-інвестиційних послуг Укрексімбанку Антон Болдирєв також впевнений, що важливим фактором для валютного ринку у 2023 році, який реалізував оптимістичний сценарій — спільні заходи НБУ та Міністерства фінансів, а також зростання обсягів й ритмічності надходження зовнішньої фінансової допомоги.
Прогноз курсу гривні на 2024 рік
Інфографіка: NVЕксперти стверджують, що головним чином на валютний ринок буде впливати політика НБУ щодо інтервенцій.
На думку Олени Білан із Dragon Capital, основні фактори впливу на міжбанківський ринок та стан золотовалютних резервів НБУ залишаться без змін — зовнішньоторговельний дефіцит, витрати воєнних мігрантів за кордоном, відтоки капіталу з приватного сектору та обсяги міжнародної допомоги залишаться. За базовим сценарієм Dragon Capital, дефіцит валюти на міжбанку залишиться суттєвим, але буде повністю перекриватись обсягами зовнішнього фінансування, що сприятиме зростанню резервів НБУ до $45 млрд до кінця 2024 року. «Це дозволить Нацбанку продовжувати послаблення валютних обмежень та збільшувати волатильність курсу гривні. Але цей процес буде поступовим, зважаючи на невизначеність та крихкість макроекономічної ситуації під час війни», — сказала Білан.
За словами Володимира Лепушинського, Національний банк традиційно не надає прогнозів щодо обмінного курсу. «Водночас збереження курсової стійкості — одне з пріоритетних завдань НБУ на 2024 рік. Триватиме робота з послідовної поступової реалізації Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування», — сказав він.
На цьому етапі, за словами Лепушинського, кроки спрямовуються зокрема на мінімізацію множинності обмінних курсів, лібералізацію торгових операцій, а також сприяння залученню нових кредитів та інвестицій.
Олександр Паращій із Concorde Capital впевнений, що на курс у 2024 році буде впливати перш за все політика валютних інтервенцій та гривневих ставок НБУ, які непрямо залежать від розміру міжнародної фінансової допомоги, а також наявність морських експортних коридорів.
Артем Щербина із Capital Times очікує, що у 2024 відбудеться девальвація гривні. «Основні аргументи: — відсутність достатнього обсягу міжнародного фінансування для поповнення резервів НБУ, а отже — менше інструментів утримання курсу — проблема критичного дефіциту бюджету та слабкого експорту — за таких умов можливе покриття дефіциту за рахунок емісії», — сказав він.
На його думку, Нацбанк вже підготував плацдарм для зняття валютних обмежень та переходу до плаваючого курсу.
Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук вважає, що НБУ матиме можливість зберігати повний контроль над валютним ринком 2024 року без того, щоб витрачати накопичені до сьогодні резерви — за умови, якщо обсяги зовнішньої допомоги складуть $28−30 млрд. «Ці суми виглядають реалістичними. На практиці Нацбанк матиме змогу утримувати курс гривні навіть на поточному рівні повний рік. З моменту переходу до режиму керованої гнучкості в НБУ було мало апетиту до девальвації гривні та будь-якого помітного коливання обмінного курсу», — сказав він. Проте в ICU очікують, що НБУ все ж буде схильний поступово послаблювати гривню, щоб знизити ризики, пов’язані з величезним та нестійким дефіцитом зовнішньої торгівлі. «Наразі склалися всі необхідні передумови для послаблення гривні: високі резерви НБУ, низька інфляція, високі номінальні й реальні процентні ставки та висока довіра суспільства до фінансового сектору», — вважає він. На думку Ваврищука, щоб запобігти нервовості ринку та не заохочувати конвертацію гривневих заощаджень у валюту, НБУ, ймовірно, дотримуватиметься темпів девальвації, які будуть співставними зі ставками за гривневими депозитами.
«Тож ми очікуємо, що обмінний курс наприкінці наступного року складе 40,5−41 грн/$», — сказав він.
Сергій Колодій із Райффайзен Банку вважає, що на курс також впливатиме сталість експортних маршрутів (зокрема, новоствореним морським шляхом), інтенсивність атак на енергетичну і експортну інфраструктури, можливість початку більш активної фази відновлення, невизначеність щодо обсягів зовнішнього фінансування. «Так, наприклад, недостатній рівень зовнішнього фінансування може стати досить сильним ризиком у 2024 році для валютного ринку, що може вплинути і на динаміку резервів, і на курсову динаміку», — попередив він.
Антон Болдирєв із Укрексімбанку теж вважає, що у 2024 році збереження курсової стабільності й надалі покладатиметься на надходження міжнародного фінансування. «Такі кошти перекриватимуть наявний значний дефіцит у зовнішній торгівлі та дозволятимуть Національному банку дотримуватися Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу і повернення до інфляційного таргетування» — резюмував банкір.