Авторка: Ірина Уварова.
Дошка оголошень, особливо безплатних, завжди має цікавий побічний ефект: окрім безпосередньої мети, слугують шикарним матеріалом для оцінки часу, людських настроїв та реальних потреб. Наразі паперові газети майже не видаються, тож для аналізу «життя міста в оголошеннях» довелося мандрувати по стінах міських сайтів, у тому числі й спеціалізованих.
На відміну від структурованих за категоріями тематики газетних розділів, у соцмережах накидано все підряд. Це невеличкий мінус. Але є й неочікуваний плюс: миттєвий зворотний зв’язок у коментах.
Тож почнемо. Найменше зараз у рекламних і неспеціалізованих сайтах оголошень з пропозиціями роботи або термінові вакансії. Шукають найчастіше охоронців без шкідливих звичок, пропонуючи зарплатню на рівні 1000 грн за добу та зручний графік роботи. Відповідей у коментарях чомусь немає.
Є й досить сумнівні запити: «На роботу потрібні: танцівниці, зарплата від 30 тис. грн, житло надається у кращих районах обласних центрів. Можна без досвіду роботи». Тут маємо деякі претензії до змісту, та більшість оголошень грішить невдалими «формулюваннями»: «Для разової роботи шукаю забійника. З м’ясним профілем». Фермі потрібна «фізично міцна комірниця, а також помічник з господарства для ощипу з умінням доїти».
Найбільш цікаві сьогодні оголошення одного з великих підприємств, що потребує представників всіх робочих професій. При цьому не змістом оголошень, а реакцією на них. Типові коменти містять по десять знаків оклику і виглядають так: «Пропонуєте не зарплату, а якесь подаяння, кості з барського столу! Раби – налітай!»; або: «Прочитав про умови праці! Що сказати!Так смішно, що аж плакати хочеться…».
Страшно велику кількість за обсягом та різноманіттям стилістики складають оголошення про пошук-роздачу домашніх тварин (у переважній більшості – котів та собак). Незгладиме враження залишило оголошення про песика, що десь заблукав: «Я дуже розчарувалась в людях! Допомоги у розшуку собаки Жулі я так і не дочекалась, тільки один Михайло відгукнувся, але не так. Де ти бродиш моя старенька Жуля??? Люди не будьте такими байдужими, може нова велика собака з’явилась у вашому дворі, або коло магазину, то подзвоніть!». Знаєте, до речі, що написав у коментарях отой Михайло? «На який чорт здалася ваша Жуля, на всіх деревах і стінах лише про неї читаю, а в мене самого проблеми складніші!».
Десятки оголошень про «роздачу» кошенят та цуценят починаються однаково (як казки – здалеку та певною інтригою): «Прийшла до нас якось вагітна кішка. І от через деякий час народила кошенят (те ж – про собак)». На цю тему вражає чудове за точністю рекламного ходу оголошення: «Ти від’їздиш додому? Я залишаюсь…Ти будеш жити, а я загину від голоду. Дачник! Не кидай своїх тварин!» Далі – без коментарів просто оригінальні повідомлення: «Терміново продам кроликів скороспілих та хлопчика морську свинку»; «кіт шотландський прямовухий голубої крові запрошує дівчат з документами. Щеплений і здоровий»; «китайська хох лата гола дівчина шукає партнера»; “віддам цуценят – красиві, крупні та дуже гавкучі»; «продам молодих півнів – породистих, стильних та енергійних».
Загалом картинка життя через призму оголошень виглядає у воєнний час майже мирно. Військові друкують свої оголошення не на таких стінах, як, до речі, і волонтери.
Та навіть цивільні повідомлення, пропозиції та прохання дещо змінили тональність, – уявіть, стали більш душевними: «Спокійно та впевнено переходь на нашу дієту. Повір, вага не повернеться…», або: «Розклад на картах Таро. Тим, хто особливо потребує – безкоштовно»; «займаємося очисткою колодязів, окремо – споруджуємо симпатичні будиночки для криниць»; «продається мед соняшниковий з власної пасіки. Миру усім!». І є феноменально загадкові оголошення перукарів: «Набридла міжбрівка? Випадково це не пройде, як і носогубка».
На серйозність та повноту аналіз оголошень наразі не претендує – не брала комерційних, пошуку знайомств та пропозиції різноманітних послуг – по-перше, цих категорій дуже мало для коректної вибірки, по-друге, не цікаві від слова «зовсім». Та й коментарі не відрізняються оригінальністю: «не ризикуйте брати в оренду, комерція на ринку гине на очах», «такі гроші і за таке г. – побійтеся бога».
На відміну від комерції на ринку, не гине надія після такого оголошення: «У будь-якому районі міста куплю зовсім убитий будинок або покинуту дачу. Все вмію полагодити власними руками. Вони, чесно, золоті».