Автор: Олександр Бугаєв.
Як відомо, з 1 липня в Україні подорожчала електроенергія. Тепер щомісяця ми будемо платити 2,64 грн за кВт/годину. Таке здороження пояснили тим, що країні потрібні кошти на відновлення енергетичної інфраструктури після обстрілів наших міст російськими окупантами. Так що тепер доведеться платити за світло за місяць приблизно на 250-300 гривень більше.
Зрозуміло, що подібне нововведення особливої радості не викликає. Це, м’яко кажучи. Особливо з огляду на обіцянки можновладців – не підіймати вартість комунальних послуг у часи війни. Гроші хоч і не великі, але наші доходи, на відміну від тарифів, не ростуть. Мабуть, для того, щоб якось заспокоїти людей, або навпаки, підбадьорити, чи навіть здивувати, держпідприємство Оператор ринку підрахувало, що, виявляється, ціна на електрику в Україні нижча, ніж у Словаччині, Угорщині та Румунії. Середньозважена ціна електрики в Україні сьогодні коштує 95 євро за 1 МВт. годину (мегават годину). А у Словаччині 1 МВт. годину коштує 97 євро, в Угорщині та Румунії – 98 євро. Натякаючи, що нам не гніватися і бідкатися, а радіти треба, бо в нас, виявляється, така дешева електроенергія. А також на те, що тарифам ще є куди зростати. Недаремно ж українська енергосистема минулого року приєдналася до єдиної енергосистеми ЄС. І зобов’язалася дотримуватись європейських правил роботи енергоринку…
Люблять у нас порівнювати ціни та тарифи з іншими державами. І стверджувати, що в нас, порівняно з ними, все дешевше. Проте, якби Оператор ринку рахував і порівнював не тільки вартість нашої та їхньої електроенергії, а й розмір наших та їхніх зарплат і пенсій, то результати навряд чи порадували б…
Наприклад, у Румунії мінімальна зарплата – 3000 лей на місяць або 606 євро. Це приблизно 24 тисячі гривень. Мінімальна пенсія – 1265 лей (255,48 євро). Це приблизно 10 000 гривень. До речі, Румунія вважається однією з найслабших країн ЄС за економічним розвитком…
У Словаччині мінімальна зарплата – 700 євро. Це приблизно 28185,15 грн. Пенсія у Словаччині 540 євро на місяць, це більш як 21 тисячі гривень. В Угорщині мінімальна зарплата – 579 євро, це близько 24 тисяч гривень. Хіба що мінімальна пенсія в Угорщині від нашої не дуже відрізняється -78,6 євро. Це приблизно 3 тисячі гривень.
В Україні мінімальна заробітна плата з 1 січня 2023 року – 6700 гривень, що дорівнює близько 168 євро. Мінімальна пенсія – 2093 грн. Це приблизно 52 євро.
Як бачимо, різниця у наших і їхніх тарифах різниться усього на кілька євро. А от доходи та витрати, у цілому, суттєво відрізняються.
Схоже, Оператор ринку підхопив «синдром міністра Реви». Пам’ятаєте, був в нас декілька років тому такий собі міністр соціальної політики Андрій Рева, який стверджував, що українці забагато їдять, бо витрачають на їжу більше грошей, аніж наші сусіди у Європі. Про те, що ціни на продукти в нас майже зрівнялися з європейськими, на відміну від зарплатні, міністр чомусь, тоді змовчав. Чи то не знав, чи може не хотів народ зайвий раз засмучувати. Мабуть, і з Оператором ринку сталося щось подібне, і він забув, що порівнювати треба не лише розмір тарифів, але й рівень доходів громадян. Чи, може, теж не хотів народ потьмарювати…
До речі, тепер, скоріш за все, нам доведеться витрачати грошей на їжу ще більше – адже після зростання тарифів на електроенергію продукти обов’язково подорожчають…