Тарифи на воду в Україні з 1 липня зростуть в середньому на 32%. Підвищення відбуватиметься у два етапи — з 1 липня та з 1 вересня. Про це повідомила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
У НКРЕКП зазначили, що у середньому сума в платіжках за водоспоживання домогосподарством (2 – 3 особи) зросте на 62 грн/міс (з ПДВ). Тобто, до підвищення вона орієнтовно становила 194 грн/міс (при чинному тарифі – 29,78 грн/м3), після підвищення сягатиме 256 грн/міс (за плановим тарифом – 39,37 грн/м3).
Зростання тарифу зумовлене: збільшенням витрат на електричну енергію в середньому на 14%; підвищенням оплати праці робітникам водоканалів на 13%; зростанням обсягів закупівлі реагентів на 88%, зобов’язань ліцензіатів за кредитами – 60%. Крім того, враховано компенсацію вартості електричної енергії з початку 2023 року.
Також на зміні тарифів позначалися такі чинники: зменшення обсягів реалізації послуг через скорочення попиту (через воєнні дії багато людей залишили свої домівки, відбулась релокація бізнесу), стрімке підвищення цін на пальне, непередбачувані витрати на ремонтні роботи з усунення руйнувань інфраструктури
Не зростуть суми у платіжках за воду для мешканців Херсонської, Миколаївської та Харківської областей, там не змінюватимуть тарифи.Це пов’язано з тим, що на цих територіях тривають бойові дії, а більшість населених пунктів постраждала від дій окупантів.
Нагадаємо, востаннє тарифи на воду в Україні підвищували ще у грудні 2021 року.
Як пояснив раніше президент асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитро Новицький, збитки водопровідної галузі 2022 року становили 4,4 млрд грн, а від початку 2023 року – 3,4 млрд грн. Експерт сказав, що тарифи на воду в Україні є нижчими від економічно обґрунтованих витрат. Тож водоканали вимагали від НКРЕКП від 1 липня на 33% підвищити тарифи на водопостачання та водовідведення.
Згідно з проєктом постанови НКРЕКП КП «Аульський водовід» Дніпропетровської обласної ради рекомендовано з 1 липня 2023 року встановити тарифи:
на централізоване водопостачання:
– споживачам, які є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення – 9,66 грн за 1 куб. м (без ПДВ);
– споживачам, які не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення – 15,71 грн за 1 куб. м (без ПДВ);
на централізоване водовідведення:
– споживачам, які є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення – 9,48 грн за 1 куб. м (без ПДВ);
– споживачам, які не є суб’єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення – 13,56 грн за 1 куб. м (без ПДВ)