Військова агресія Російської Федерації та подальший розвиток подій, призвели до значного зниження рівня охоплення імунізацією вакцино керованих інфекцій. Особливо серед жителів територій, що частково або повністю постраждали від військового конфлікту. Через пошкодження існуючої інфраструктури охорони здоров’я з’явились перешкоди у доступі до звичайних медичних послуг, включаючи вакцинацію.
Імунізація — штучно запущений процес, під час якого імунна система людини стає захищеною від хвороби внаслідок створення захисних факторів та допомагає захистити людину від інфекційних захворювань. Завдяки створенню вакцин стали можливими профілактика багатьох інфекційних хвороб і ліквідація такого тяжкого захворювання, як натуральна віспа та правець новонароджених у багатьох країнах світу. Важливим є таке поняття, як «колективний» імунітет. Що більше людей мають імунітет до тієї чи іншої хвороби, то меншою є вірогідність виникнення захворювання та розвитку епідемії. Перелік тяжких інфекцій, які можна контролювати засобами імунопрофілактики, поступово збільшується.
Реальність сьогодення у тому, що велика кількість жителів нашої країни змушені були покинути рідний дім та переїхати в більш безпечне місце проживання. Люди вимушені масово жити в центрах прийому, таборах для внутрішньо переміщених осіб. Через військові дії люди ховаються у бомбосховищах, підвалах, тижнями живуть у метро тощо. В таких умовах інфікування великої кількості людей відбувається дуже швидко, а через зміну місця проживання хвороби можуть швидко поширюватися на всю територію України.
Ситуація яка склалась, на жаль, може призвести до виникнення епідемій.
Через війну в Україні зупинили вимоги про обов’язкову вакцинацію від Covid-19 працівників окремих професій на час воєнного стану. Однак хвороба не зникла, випадки захворювання продовжують реєструватись. Дуже важливо зараз вакцинуватися людям проти дифтерії та правця. Особливо дорослим. Ризик правця є високим через травми під час війни. Ризик дифтерії завжди зростає, коли є невакциновані, які проживають в одному приміщенні з великою кількістю людей. Через несприятливі умови проживання також є ризик захворювання на поліомієліт, кір, епідемічний паротит(свинка), туберкульоз та ін. Всі ці захворювання можна попередити за допомогою вакцинації.
Саме тому важливо продовжувати проведення обов’язкових та рекомендованих щеплень згідно з Національним календарем вакцинації. Вирішальним являються отримання всіх необхідних щеплень серед новонароджених та дітей перших двох років життя. Вакцинація також необхідна для поїздок в інші країни, адже там можна захворіти на хвороби, які у нашій країні не реєструються. Жінка, яка планує завагітніти і ті, хто з нею проживають, також повинні проконсультуватися з лікарем про доцільність вакцинації.
Не ризикуйте! Якщо у Вас виникли питання щодо вакцинації, проконсультуйтеся у свого сімейного лікаря для з’ясування статусу імунізації та, при потребі, зробіть щеплення. У випадку порушення календаря імунізації серед будь-яких вікових груп населення слід якомога швидше відновити щеплення.
Кабінети профілактичних щеплень закладів охорони здоров’я у місті Кам’янське наразі працюють, всі необхідні вакцини є в наявності. Вони перевірені та безпечні. Внутрішньо переміщені українці можуть щепитись самі або ж щепити дітей звернувшись до найближчого медичного закладу. Підписувати декларацію з місцевим лікарем для цього не потрібно.
Памятайте! Своєчасна вакцинація – захист від серйозних і небезпечних для життя інфекційних захворювань.
КЗОЗ КМР «Міський медичний центр здоров’я та медицини спорту»
30 березня 2023