Автор: Сергій Гузь
Минув майже місяць з «чорної п’ятниці» – грандіозного розпродажу товарів з великими знижками, а деякі кам’янчани досі отримують «листи щастя» про те, що стали жертвами шахраїв. Один з читачів поділився такою історією з “Пильним поглядом”.
Віталій (назвемо його так) людина досвідчена в покупках, і, зазвичай, скептично ставиться до різних пропозицій придбати щось коштовне на халяву. Але цього разу, в останню годину акційного розпродажу (як казали в рекламі), він наважився придбати цілий ящик (палет) різного інструменту за ціною, що менша, ніж коштує дриль в Епіцентрі.
Ну, який господар не захоче мати вдома вдосталь інструменту? І хоча вже з цього опису видно, що пропозиція виглядає сумнівно, Віталія вдалося «розвести» завдяки кільком хитрощам, що здатні підвищити довіру до недобросовісної реклами та підштовхнути до покупки.
По-перше, на рекламу він наткнувся у мережі Фейсбук, читаючи повідомлення від своїх друзів. Тож психологічний рівень захисту від шахрайства вже був знижений.
По-друге, рекламувався товар з Амазону – відомого у світі маркетплейсу (торгового майданчика), де можна вигідно придбати речі, і навіть повернути їх, якщо щось з ними не те. Власне, на акції й рекламувався розпродаж таких товарів, тож усе виглядало цілком логічно.
Шахрайська реклама маскується під відомі бренди
По-третє, у рекламі вказували повну ціну товару і акційну – знижка була приблизно на 70%, що теж виглядало для Віталія правдоподібно.
Щобільше, через війну у нього закордоном опинилися знайомі, які розповідали, що купують недорогі товари на Amazon чи Ebay, і це цілком безпечно. Тож і Віталій замовив доставляння свого «ящика з набором інструментів» на адресу своїх друзів у Європі, сподіваючись, що там далі вирішать що з тим скарбом робити. На крайній випадок, можна було б подарувати своїм європейським друзям, які допомагають українським біженцям.
Останній шанс потрапити в пастку шахраїв…
Три тижні від компанії нічого не було чутно, і Віталій вже вирішив, що став жертвою аферистів та «забув» про втрачені гроші. Аж ось на пошту йому прийшов лист, що покупка відправлена і можна навіть відстежити її міжнародну доставку. В душі Віталія з’явилася слабка надія, що може він був занадто песимістичним, а компанія-продавець чесно виконує свої обов’язки.
За два дні на адресу його друзів доставили замовлення. Виявилося, що «ящик з інструментами» – невеличкий набір викруток «13 в 1». Він попросив не називати, скільки йому довелося заплатити за ці викрутки, але за самими скромними підрахунками переплатив Віталій разів у 10 мінімум. Тож наступного разу пообіцяв бути більш обачним під час «чорної п’ятниці» і закликав до цього своїх земляків.
“Великий ящик різного інструменту”, який отримав Віталій за шалені гроші
Ця історія цікава ще кількома моментами. Наприклад, Віталій не став би жертвою шахраїв, якби не наштовхнувся на їх рекламу у Фейсбук.
Усі ми знаємо, як прискіпливо зараз Фейсбук ставиться до висловлювань українців щодо російських окупантів. Ледь що не так – відразу відправляють у бан чи блокують допис. Але при цьому, як виявляється, у день «чорної п’ятниці» той самий Фейсбук не гребував брати гроші за рекламу від шахраїв.
Останні використовують інструменти таргетованої (цільової) реклами, чітко обираючи аудиторію – кому і що показувати, в який час. Якщо ви перед цим дивилися інструменти для ремонту, чи обирали якусь побутову техніку, то Фейсбук покаже вам саме таку рекламу. У тому числі і шахрайську, як сталося у випадку з Віталієм. І ніякої відповідальності за це не нестиме. Хоча мав би.
Адже за українським законом про рекламу чітко визначено, що «знижка» – тимчасове зменшення ціни товару. Реклама про таку знижку повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни товару. Усе це, як можна побачити зі світлин, було в рекламі, окрім того, що інформація не відповідала дійсності. А Фейсбук цю фейкову рекламу поширив без належної перевірки.
Враховуючи, що незабаром почнуться «різдвяні» та «новорічні» розпродажі, зверніть увагу на кілька порад, що дозволять уникнути тенет шахраїв.
- Купуйте товари на перевірених торговельних майданчиках (так званих маркетплейсах). Такі відомі, як Amazon чи Ebay навіть можуть гарантувати повернення коштів.
- Перевіряйте історію компанії, що пропонує товар зі знижками. Це дуже легко зробити через Гугл (наприклад, ми знайшли десятки попереджень про шахрайство з товаром, який замовив Віталій).
- Замовляйте товар з оплатою на пошті. Хоча це трохи дорожче, проте ви гарантовано бачитиме, що купуєте. Шахраї, як правило, уникають такої форми оплати.
І головне правило: якщо щось виглядає занадто добре, щоб бути правдою, то скоріше за все, так воно і є.