Українцям, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, призначатимуть пенсії з дня досягнення пенсійного віку незалежно від строку звернення за пенсією.
На пленарному засіданні 13 грудня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №8198 про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії.
Як зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, однією з гострих проблем для осіб, які досягли пенсійного віку або стали особами з інвалідністю, та які опинились в окупації, є призначення та отримання пенсійних виплат. Проблема полягає в тому, що особи, які досягли пенсійного віку або стали особами з інвалідністю та проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, з незалежних від них причин не можуть безпосередньо звернутись до органів Пенсійного фонду України у зв’язку із тимчасовою неможливістю здійснювати свої повноваження такими органами на тимчасово окупованих територіях, а через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України можливості подати заяву та підтверджуючі документи немає можливості у зв’язку із відсутністю на окупованих територіях інтернет-зв’язку та українського мобільного зв’язку. Таким чином, зазначені особи з об’єктивних причин позбавлені можливості звернутись за призначенням пенсії у встановленому станом на даний час порядку.
З огляду на це, є необхідність у внесенні змін до чинного законодавства в частині надання можливості особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії, під час дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування, на призначення пенсії з дня досягнення пенсійного віку, незважаючи на пропуск передбаченого станом на даний час 3-місячного терміну на звернення за призначенням пенсії.
Тож, ухвалений законопроєкт №8198 передбачає, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, пенсія за віком та по інвалідності особам, які проживають на тимчасовоокупованій території або на території, де ведуться бойові дії призначається з дня, що настає за днем досягнення особою пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, незалежно від строку звернення за пенсією.
-Законопроєкт пропонує на час воєнного стану зняти тримісячний термін приходу до Пенсійного фонду. Відповідно, навіть якщо людина через 10 місяців з’явиться до Пенсійного фонду, то всі виплати від початку досягнення пенсійного віку будуть збережені й пенсіонер зможе їх отримати, – зазначила народна депутатка, голова Комітету ВР із питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
Джерело: прес-служба Верховної Ради України
Відділ комунікацій Запорізької обласної ради